Gündem

Son dakika haberi… Afganistan’ın Duşanbe Büyükelçisi Agbar, ülkeleri Taliban’ın “geçici hükümetini” tanımamaya çağırdı

Afganistan’ın Tacikistan Büyükelçisi Mohammad Zahir Agbar, Taliban’ın “geçici hükümetini” gayrimeşru olarak nitelendirdi ve uluslararası toplumu tanımamaya çağırdı.

Afganistan’ın Tacikistan Büyükelçi Muhammed Zahir Agbar, Taliban’ınUluslararası toplumu bu hükümeti tanımamaya çağırdı ve Türkiye’nin gayrimeşru ilan ettiği “geçici hükümet”i çağırdı.

Büyükelçi Agbar, Duşanbe’de düzenlediği basın toplantısında, Afganistan’a hakim olan Taliban tarafından ilan edilen “geçici hükümet” hakkında açıklamalarda bulundu.

Aghbar, insan haklarına saygı gösterip kapsayıcı bir hükümet kurana kadar Taliban ile işbirliği yapmayacağını söyledi. Yakın zamana kadar suçlarından dolayı Guantanamo’da gözaltına alınanlar.” Dedim.

Agbar, Afganistan’ın Tacikistan’daki başkan yardımcısı Emrullah Salih’i temsil ettiğini söyledi.

Agbari, ülkesindeki savaşın sadece Afganistan’daki iç savaş olmadığını, Pakistan’ın Pencap’a saldırılar düzenleyerek aktif olarak müdahale ettiğini de savundu.

Agbar, Panjshir’deki direnişin daha da artacağını, eyaletin çoğunun hala isyancıların kontrolünde olduğunu ve isyancı liderler Ahmed Mesud ve Emrullah Salihi’nin hala Panjshir’de olduğunu söyledi. ????

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bahtiar Abdulkerimov

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu