Gündem

Son dakika haberi | Anayasa Mahkemesinden terör örgütü propagandasından mahkum olan kişinin hak ihlali başvurusuna ret

anayasa Bir mahkemenin katıldığı gösteride bölücü terör örgütü pkkAçıklamada, propaganda suçundan hapis cezasına çarptırılan bir kişinin ifade özgürlüğünün olduğu belirtildi.

Resmi gazetede yayınlanan karara göre, Gaziantep Üniversitesi öğrencisi olan başvurucu, üniversitede 4 farklı tarihte PKK lideri lehine slogan attığı etkinliklerde yer aldı. Daaskerlica’da 13 asker.

Bunun üzerine başvurucu hakkında dava açılmış ve yargılamanın ardından başvurucu, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 4 yıl 1 yıl 8 ay, üyesi olmaksızın “suç işlemek” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Temyiz dosyasını inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi de “terör örgütü propagandası” suçundan verilen cezayı onadı.

Kararın yürürlükte kalmasının ardından başvurucu, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini iddia ederek Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştur.

Yüksek Mahkeme ifadeyi değerlendirirken, ifade özgürlüğünün ihlal edilmediğine karar verdi.

Kararın gerekçesinden

Anayasa Mahkemesi’nin kararında başvurucunun cezalandırılması kararının terör örgütü ve terörle mücadelede kamu düzenini korumaya yönelik tedbirlerin bir parçası olduğu ve meşru bir amacı olduğu belirtildi.

Bölücü terör örgütü PKK’nın halen son derece tehlikeli bir örgüt olduğunu ve güvenlik güçleriyle çatıştığını ve bu örgütün lideri Abdullah არისcalan’ın olduğunu belirten açıklamada, “Terör olgusu insanlık tarihi kadar eskidir ve bugün ulusal ve ulusal sınırları aşan bir olgudur. sınırlar. “İnsanları öldüren, korku ve terör yayan terör, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini ve özellikle temel bir hak olan yaşama hakkını ciddi şekilde tehdit etmektedir.” Tanımlandı.

Kararda, terör örgütleri ve destekçilerinin görüşlerini toplumda yaymayı ve fikirlerini köklendirmeyi amaçladıkları belirtilirken, örgütün propagandasının bu amaçla kullanılabilecek araçlardan biri olduğu belirtildi.

“Terör, ifade özgürlüğü başta olmak üzere demokratik bir toplumun tüm değerlerine düşmandır. Bu nedenle terörü, terörü ve şiddeti meşrulaştıran, yücelten veya teşvik eden sözler ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez.” Söylendi.

Daha önceki Yargıtay kararlarına da atıfta bulunulan kararda, protesto sırasında Öcalan lehine atılan sloganların örgütün tehlikeli gücünü kullanmayı ve bireyleri ve halkı yıldırmayı amaçladığı belirtildi.

Başvuru konusu davada, yukarıda belirtilen 4 eylemin terör örgütü ve lideri lehine sloganlar olduğu, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerin kullanılmasını teşvik ettiği tespit edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu