Sağlık

Son dakika haberi | Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gündüz “küresel aşı eşitsizliği”ne dikkati çekti

Haberler: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balkal Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. doktor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balkal Hastanesi Başhekimi ve oronavirüs Bilim Konseyi Üye Dr. Hasan Murat Gündüz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının aşıya ulaşmakta güçlük çeken ülkelere de gönderilmesi gerektiğini belirterek, “Salgın küresel olduğu ve herkesi etkilediği için bu üretici ülke için de önemli. “

Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19’un bölgesel değil küresel bir sorun olduğunu söyledi.

Gandhiz, salgının sınır tanımadığını vurgulayarak, “Bir salgının bir ülkede tamamen ortadan kalkması ve başka ülkelerde devam etmesi bu ülkeyi korumaz çünkü salgın sınır tanımıyor. İnsan hareketliliği her zaman var. İnsanlar bir ülkeden gidebilirler. başka bir ülkeye ve kolayca hareket edin.Bu hastalık diğer tarafta” dedi.

Gandegil, şöyle devam etti:

“Özellikle aşılara ulaşmanın zor olduğu ülkeler dikkat çekiyor. Aşı üreten ülkeler toplam üretimlerinin bir kısmını o ülkelere göndermeli. Salgın küresel olduğu ve herkesi etkilediği için bu da üreten ülke için önemli. Eşitlik olmalı.” Örgüt ve Dünya Sağlık Örgütü bu konuda bir karar vermeli ve aşıya erişimi olmayan ülkeleri de hesaba katmalı. Bu küresel bir olgudur ve salgın sınır tanımıyor.”

“Salgınla bölgesel değil küresel mücadele etmeliyiz”

Hastalığın yeni ülkelerde yayılmasından sonra yeni varyantların ortaya çıktığını hatırlatan Gündüz, şunları söyledi:

“Daha önce de gördüğümüz gibi farklı ülkelerden farklı seçenekler ortaya çıktı. Tüm dünyaya yayıldı. Aşı üreten ülkeler de yeni seçeneklerin olasılığını tehdit ediyor. Bu gelişmiş ya da aşı üreten ülkeler lehine. bölgesel ama yerel ama birlikte mücadele etmeliyiz “Küresel olarak aşıların eşitliği çok önemli çünkü üretici ülkeler üzerinde olumsuz bir etkisi var.”

Bugün aşısızlar arasında yayılan bir salgın gördüklerini kaydederek, şöyle konuştu:

“Hastanede yatanların büyük çoğunluğunun aşısız olduğunu ve durumu kötüleşen herkesin aşı olmadığını görüyoruz. Aşı olmayanların bu kararı vermesini istiyorum. Kimler aşılanmış ya da değil? Hastalık gerçekten var ve devam ediyor. Hayat devam ediyor. “Ama basit önlemlerle bu salgınla mücadeleye devam edelim. Umarım 2022’ye daha iyi gireriz. Topluluğumuzun önemli bir kısmı, 2022’ye rahatça girebileceğimiz anlamına geliyor. ”

Haberler |  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.  Doktor bugün odaklandı
Haberler |  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.  Doktor bugün odaklandı
Haberler |  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.  Doktor bugün odaklandı
Haberler |  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.  Doktor bugün odaklandı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Eren Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu