Teknoloji

Son dakika haberi | Koronavirüs uyku düzenini bozdu; kabuslar ve uyku bölünmeleri arttı

Habere göre, koronavirüsün tüm dünyada insanların uykusunu etkilediği araştırıldı.

Koronavirüsün dünyadaki insanların uykusunu nasıl etkilediği araştırıldı. Çalışma, uyku sorunları, uyku yoksunluğu, kabuslar ve uyanıklık sorunları gibi artan sorunların arttığını buldu. arizona Edson Hemşirelik Koleji ve Sağlık İnovasyonu Eyalet Üniversitesi, yüzde 72’si kadın olan 18 ila 80 yaşları arasındaki 991 katılımcıdan oluşan bir grup üzerinde bir uyku örneği çalışması yaptı. Anket, 79 ülkede yaşayan insanların yanıtlarıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın sonuçlarını değerlendiren nörolog Dr. Oğuzan Onultan, “Korovirüs pandemisi sırasında ortaya çıkan uykusuzluk sorunları daha da belirginleşti. Buna koronasomni de diyorlar. Çalışmada uyku problemleri, uykusuzluk, kabus görme, uyanma problemleri gibi problemlerin olduğu tespit edildi. Bütün bunların bir nedeni var. Bu kişilerin yarısı uyumakta güçlük çekiyor, uyumakta ve uyanmakta güçlük çekiyor. 3 ila 2’den fazla Depresyon Keşifler ortaya çıktı.

Uykusuzluğun bir nedeni var

Pandeminin önceki dönemine göre uykusuzluk sorunlarının ve depresyon belirtilerinin arttığını söyleyen Dr. Onultani: “Her uyku sorununun bir nedeni vardır. Eve kapanma dönemi, işini kaybetme endişesi, eskisi gibi güneş ışığı alamama, mavi ışık dediğimiz tablet, telefon ve bilgisayarlara zincirleme, yatak odasında bulunma ve uyku hijyeni dönemi olarak tanımlanabilir. neden olur. 9 saat sonra bu tür kaynaklara maruz kaldığınızda melatonin adı verilen bir hormonun salgılanmasında sorun vardır. Dolayısıyla tüm bunların uykusuzluk problemlerinin sebebi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu, kadınlarda ve gençlerde daha belirgindir.

Dr Onultan, “Uyku sorunlarının kadınlarda ve gençlerde daha sık görülmesinin nedeni, gençlerin duygu durumlarının kolayca değişmesiyle açıklanabilir. Kadınlarda hormonal değişiklikler daha sık olduğu için depresyona daha yatkın olduklarını söyleyebiliriz.

Bu uyarılara dikkat edin

Uyku düzenini önlemek ve korumak için yapılması gerekenleri sıralayan Medicana Kadikoya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan sözlerini şöyle tamamladı:

“Gün içinde, mümkünse günde en az 30 dakika aktif olun. Spor Mümkün olduğunca güneş ışığı alın, yatak odasında mavi ışık kaynakları bulundurmayın, uyku hijyeni denen şey, mümkün olduğunca çok televizyon izlemeyin, HaberlerÇok fazla takip edilmemelidir. ‘

Haberler |  Koronavirüs uyku düzenini bozdu;  Artan kabuslar ve uyku yoksunluğu
Haberler |  Koronavirüs uyku düzenini bozdu;  Artan kabuslar ve uyku yoksunluğu
Haberler |  Koronavirüs uyku düzenini bozdu;  Artan kabuslar ve uyku yoksunluğu
Haberler |  Koronavirüs uyku düzenini bozdu;  Artan kabuslar ve uyku yoksunluğu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu