Sağlık

Son dakika haberleri… ‘COVİD-19 MEVSİMSEL SİRKÜLASYONA DÖNMEYE BAŞLARSA SALGININ KONTROL ALTINA ALINMASI MÜMKÜN HALE GELİR’

CORONAVER Bilim Konseyi Üye Prof.Dr. Alper Schenner, iki yıldır ortaya çıkmayan grip belirtileriyle bu yıl ilk kez karşılaştıklarını belirterek, şunları kaydetti:güç Benzer solunum yolu enfeksiyonu vakaları görmeye başladığımda bunu olumlu buluyorum. Covid-19 mevsimsel dolaşıma dönmeye başlarsa salgını kontrol altına almak mümkün olacak.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dünya genelinde grip vakalarının meydana geldiğini gösteren bir raporun yayınlanması, koronavirüsün etkinliğinin azalacağına dair umutları güçlendirdi. Koronavirüsün dünyaya yayılmasına bağlı olarak grip vaka sayısında ciddi bir düşüşün üzerinden yaklaşık 2 yıl geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Alper Schenner, son iki yılda grip vakalarının sayısının sıfıra düştüğünü belirterek, durumun maskeleme, mesafe ve el hijyeni gibi önlemlerle yakından bağlantılı olduğunu söyledi.

Önlemlerin solunum yolu enfeksiyonlarından biri olan “grip”i de kontrol altına aldığını anlatan Prof. Dr Schenner, “İki yıl sonra, yavaş yavaş grip vakaları ortaya çıkıyor ve bu da bir tartışmaya yol açtı: Merak ediyorum, koronavirüs mevsimsel döneme mi giriyor” dedi. Covid-19’da jimnastik fikri, salgının mevsimsel döneme doğru ilerleyip ilerlemediğini ve salgının ortadan kaybolup kaybolmadığını belirlemeye başladı. Şahsen benim için bu, sahada grip benzeri solunum yolu enfeksiyonları vakalarını görmeye başladığımız için bizim için olumlu bir sonuç. Covid-19 enfeksiyonu üzerinde artan olumsuz etki vakaları var. Mevsimsel dolaşıma dönerse salgının çıktığı tabloya döndüğümüzü, salgının kontrol altına alındığını ve bunun için endişelenmeye gerek olmadığını gösteriyor. “Umarım böyle kalır” dedi.

“Aynı anda önermiyoruz”

Ona göre influenza insidansını artırmanın ve salgın haline gelmesini önlemenin en önemli yolu Prof. Dr. Schenner, grip mevsimi başlar başlamaz grip aşısının erkenden yaptırılması konusunda uyarılar olduğunu söyledi.

Genellikle Aralık ayında yapılan grip aşısının, Ekim ayında vakaların erken tespiti ile başlayabileceğini ifade ediyor. Alper Schenner şöyle devam etti:

“Grip aşısı ile Kovid-19 aşısının aynı anda kullanılması için hangi stratejinin kullanılacağı konusunda araştırma yapılmalı. Kovid-19 aşısı inaktif bir aşı ve grip aşısı da benzer teknoloji ile elde edilen bir aşı olduğu için olasılık etkileşim çok düşüktür.Yanıtın olumsuz olmaması için bu tip aşıyı aynı anda önermiyoruz.Genel aşılama ortalama 2 hafta ara gerektirir.Tesadüfen her iki aşının da aynı anda yapılması gerekir. “Aşı üzerinde herhangi bir olumsuz etki beklemiyoruz. Dünya genelinde yapılan bazı araştırmalara göre Covid-19 aşıları ve grip aşıları ile aynı anda kombine edilebiliyor. Testler pozitif çıkarsa, her iki aşının da aynı anda kullanılması mümkün olacaktır. “

“Aşı çocuklar için de koruyucu ve etkili”

Ona göre okullar açılır açılmaz virüse yakalanan çocuklarla ilgili endişelerin arttığını belirten Prof. Alper Schenner, Biontech Faz 3 çalışmasının en erken tamamlanmış aşılardan biri olduğunu ve 12 yaşın altındaki kişiler için uygun olduğunu söyledi. Schenner, aşının erken sonuçlarında herhangi bir yan etki bildirilmediğini de belirterek, “Aşı, hastalığın çocuklarda yayılmasını önlemede etkili. Virüsle ilgili varyantlar üzerinde olumlu etkisi olduğu için ABD, İsrail ve diğer ülkelerde başvurular başlayacak ancak bizim gibi ülkeler için bu biraz daha özel bir durum. Hala hastalığın daha ölümcül olduğu bir ülkeyiz. Çocuklardaki hastalık da ölümcül olabilir. Bazı araştırmalar, pediatrik yaş grubunda kronikleşme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Türkiye’de aktif aşılama bitmeden 12 yaşına birdenbire düşmenin çok mantıklı olmadığını savunan Schenner, mevcut aşılama oranının 12-18 yaş grubuna ulaşmadığını kaydetti. 18 yaş üstü aşının halen yapılmadığını kaydeden Prof. Dr. Şener şunları söyledi:

“12 yaş üstü nüfusun tamamı isimlendirildikten ve aşılama oranı belirlendikten sonra 12 yaş altı kişilere de hazırlanabileceğini düşünüyorum. Tamamen bitti. Aşının etkili ve koruyucu olduğunu biliyoruz. İnisiyatif ile aşılama da yapılabilir. Çünkü biliyoruz ki “Yoğun bakımda ölüm ve hastaneye yatış 12 yaş altı çocuklarda ve uzun süreli hastalıklarda da olabiliyor. Kronik potansiyeli olup olmadığını bilmediğimiz bir hastalıkla mücadele etmeye çalışıyoruz.”

Haberler... 'COVID-19 mevsimsel dolaşıma dönmeye başlarsa salgını kontrol etmek mümkün olacak

Haberler... 'COVID-19 mevsimsel dolaşıma dönmeye başlarsa salgını kontrol etmek mümkün olacak

Haberler... 'COVID-19 mevsimsel dolaşıma dönmeye başlarsa salgını kontrol etmek mümkün olacak

Haberler... 'COVID-19 mevsimsel dolaşıma dönmeye başlarsa salgını kontrol etmek mümkün olacak

Haber Ajansı Demirören – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu