Teknoloji

Son dakika haberleri! DİYARBAKIR – Delta varyantı gebelerin Kovid-19’u ağır geçirmesine hatta ölümüne neden oluyor

Habere göre Diyarbakırlı uzmanlar, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) delta versiyonunun daha şiddetli olması nedeniyle hamile kadınlara aşı yapılması çağrısında bulundu.

Diyarbakırlı uzmanlar, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) delta varyantının daha katı olması nedeniyle hamile kadınlara aşı yapılması çağrısında bulundu.

Diyarbakır sıvılaştırılmış gaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Resüsitasyon Kliniği Sorumlusu Doç. Hakan Akel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da Kovid-19 vakalarındaki artış nedeniyle hastane kliniğinde bu ay vaka sayısının zirveye ulaştığını söyledi.

Akelma, virüsün delta varyantının yayılmasının vaka sayısında artışa yol açtığına ilişkin olarak, şehirde aşılama oranının düşük olması nedeniyle delta varyantının özellikleri nedeniyle virüsün hızla yayıldığını söyledi.

Virüsün aşısızlar üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu kaydeden Akel, aşı olmayan ve süreçte Kovid-19’a yakalanan vatandaşların hastaneye akın ettiğini bildirdi.

Geçen hafta hastanede tutuklanma oranının çok yüksek olduğunu kaydeden Akel, Delta seçeneğinin hastalar üzerinde çok hızlı öldürücü etkisi olduğunu vurguladı.

“İki ayda 6 hamileyi kaybettik”

Akelma, hastanelerine giden hamile kadınlarda yaralanma oranının arttığını söyledi. doğumu Aşı yaptırmayan, emziren ve aşı yaptırmayan annelerin durumunun çok hızlı kötüleştiğini kaydetti.

Akela şöyle devam etti:

“Hamile hastalar çok fazla koronavirüs ilacı kullanamıyor, hastalık çok hızlı ilerliyor ve ölümcül. Delta varyantının ölümcül seyri nedeniyle çok sayıda gebelik yaşıyoruz, bu nedenle hamile kadınların aşılanması önemli bir konu. Delta varyantı çok yaygın. İki ayda 6 gebeliğimiz var. “Hamile hasta şu anda yoğun bakımda. Ayrıca entübe ve genel durumu çok kötü. Normal insanlardan farklı olarak hamile hastalarda çok hızlı ve agresif bir seyir görüyoruz. “

Gebe, yenidoğan ve emziren kadınların aşıya karşı azami hassasiyet göstermeleri gerektiğini kaydeden Akel, kendilerine bir an önce aşı olmalarının tavsiye edildiğini açıkladı.

Kovid-19 nedeniyle kendilerini kaybeden kadınların kadınlarının erken doğdukları için kurtarılamadığını söyleyen Akelma, “Hamile kadın bir değil iki kişidir. Anne ve bebek etkilenir.”

“COVID-19’lu annelerin ölüm oranı yüksek”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Neval Yaman Gorik de Covid-19’un hamile kadınlarda daha şiddetli olduğunu söyledi.

Hamilelik döneminde filarmoninin hacminin azaldığı, oksijen tüketiminin arttığı ve bağışıklık sisteminde bazı fizyolojik değişikliklerin meydana geldiğini belirten Gorik, bu nedenle hamile kadınların daha ciddi enfeksiyonlara sahip olabileceğini vurguladı.

Şiddetli covid-19 geçirmiş hamile kadınlarda yoğun bakım sırasında hayati riskler olabileceğini anlatan Gorik, şunları söyledi:

“Anne ölümleri olabiliyor. Ülkemizde Delta varyantına göre Covid-19 olan annelerde ölüm oranı daha yüksek. Aynı yaşta hamile olan ve Covid-19 olan kadınlarda ölüm oranının yaklaşık yüzde 70 daha fazla olduğu biliniyor. -19 hamile olmayan kadınlara göre.” Çok yüksek bir oran bu yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor. “Yüksek risk altındaki kadınların hamileliğin 12. haftasından sonra aşı olmalarını öneriyoruz.”

“Olsaydım muhtemelen aşı olmazdım”

Hamileliği sırasında Kovid-19 olan 40 yaşındaki anne Melike Kolak, ailesinde Kovid-19’a yakalanan biri nedeniyle bir süre sonra burun akıntısı ve öksürüğünün de başladığını söyledi.

Test sonucunun pozitif çıkması nedeniyle korktuğunu anlatan Kolak, hastalığının 7. gününde artık nefes alamadığını söyledi.

5 gün hastanede yatıp yoğun bakımda tedavi gördüğünü söyleyen Kolak, “33 haftalık hamileydim. Doğum yapmam gerekiyor. Bebeğim küçük doğdu. 27 gün küvözde kaldı. Zor bir gündü. süreç” dedi.

Aşı tavsiyesinde bulunan Kolak, hamilelerin düğün, cenaze gibi kalabalık ortamlara girmemesi gerektiğini söyledi.

Kolak, “Hamileler için çok zor, annelerin ölüm oranı çok yüksek. Şans eseri tedavim sonrası bebeğim oldu. İkimiz de sağ kalamadık” dedi. Kullanılan ifadeler.

Haberler!  DİYARBAKIR - Delta varyantı hamilelerde ağır Covid-19 ve hatta ölüme neden oluyor
Haberler!  DİYARBAKIR - Delta varyantı hamilelerde ağır Covid-19 ve hatta ölüme neden oluyor
Haberler!  DİYARBAKIR - Delta varyantı hamilelerde ağır Covid-19 ve hatta ölüme neden oluyor
Haberler!  DİYARBAKIR - Delta varyantı hamilelerde ağır Covid-19 ve hatta ölüme neden oluyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mehmed Seddik Kaia

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu