Gündem

Son dakika haberleri… EĞİRDİR GÖLÜ FLAMİNGOLARIN UĞRAK YERİ OLDU

ISPARTA (DHA) – Türkiye ikinci büyük içme suyu kaynağı Ispartaİçinde Eğirdir Göl flamingoları son 2 yıldır uğrak yeri olmuştur. Anadolu’nun Altı Turna’sı olarak bilinen ve türkülere konu olan flamingolar, Yedi Renk Gölü olarak bilinen Ehirdir’in güzelliğine güzellikler katmaya başladılar. Bölge halkı, daha önce hiç görmedikleri flamingo sayısının geçen yıla göre arttığını söyledi.

ᲘGöçmen kuşların TürkiyeTürkiye’nin tatil ve yemek mekanları arasında önemli bir yere sahip olan ve Türkiye’nin en büyük ikinci içme suyu kaynağına sahip olan Eğir Gölü, son 2 yılda flamingoları ağırlamaya başladı. Ali Vinçler geçtiğimiz günlerde Hoyran Gölü bölümünde bir araya gelerek görsel bir kutlama yaptı. Yengeçler, ıstakozlar, karınca larvaları ve alglerle beslenen flamingoların Afrika’ya seyahat ettikleri, kışı Urmiye Gölü ve Hazara Gölü’nde geçirdikleri ve Ezirdir Gölü’nde dinlendikleri tespit edildi. Son 2 yıldır sahilde flamingolar gören Gençal köylüleri, yaratılan duruma şaşırmadan önce, Eğidir Gölü’nde bu kuşları görmekten mutlu olduklarını söylediler.

“Egviridi Gölü son iki yıldır askıya alındı”

Eğir Doğa Gözlemcisi ve Yazar Ahmet Yetkin, “Anadolu’da ‘Altı Turna’ olarak bilinen Flamingolar bu yıl Ezidir Gölü’nü de ziyaret ettiler. Eirdir Gölü’nün Hoiran bölümündeyiz. Eğir Gölü’nde şarkılar görsel bir şölen yaratıyor” dedi. dedi.

‘Daha önce hiç görülmedi’

Hassan Hussein Chimen, “Genchal köyünde yaşıyorum. Son iki yıldır flamingo görüyoruz. Bu daha önce gözlemlenmedi, ancak iki yıldır tüm çiftçilerimiz flamingoların görsel kutlamasını izliyor” dedi. , Eğir Gölü yakınlarındaki Gençal köyü sakini.

Haberler... Eğridir Gölü Flamingo'ya düştü

Haberler... Eğir Gölü flamingoların eline geçti

Korkutan haber... Eğridir Gölü FLAMINGOS'a düşüyorHaberler... Flamingolar Eğridir Gölü'ne düştü

Haber Ajansı Demirören – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu