Ekonomi

Son dakika haberleri… Küresel iklim Altın Susam’ı da vurdu

Haberler… Ula’da Gökova Körfezi havzasında geleneksel yöntemlerle yetiştirilen organik susam üretimine başlandı.

Ulaş Gökova Geleneksel yöntemlerle yetiştirilen üzüm havzasında mevsimlik susamın organik hasadı başladı. Japonların çok ilgisini çeken ve geleneksel suşi yapımında kullanılan sarı susam, küresel iklim değişikliğine bir pandemi de eklendiğinde hasadı yarıya indiriyor.

Havası ve toprağı nedeniyle Muğla Sadece Gökova Havzasında yetişen altın sarısı susam, Haziran Bir ayda ekilir. Ürünler Eylül ayında kesilip kurutulduktan sonra Eylül sonu ve Ekim başında ana ürün geleneksel şekilde kesilir.

Tadı iyotlu rüzgardan kaynaklanır

Organik olarak gübre kullanılmadan yetiştirilen sarı susam yağı ve aroması ile dikkat çekerken ürün hasat edilene kadar sulama yapılmamaktadır. Gökova Körfezi’nde iyotlu rüzgarın farklı tatlar yarattığı ve Covid-19 salgınının yaşandığı altın sarısı Gökova susamının düşük rekoltesinin ardından bu yıl fiyatın 15 ლი olması bekleniyor.

Türkiye’nin susam ihtiyacının yüzde 11’i Muğla’dan geliyor

Türkiye susam üretiminin yüzde 11’i Muğla’dan geliyor. Organik sarı susamın geleneksel yöntemlerle yetiştirildiği tek bölge Gökova bölgesi olurken, Muğla ülke genelinde üretilen susam miktarında Antalya ve Manisa’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Gökova bölgesinde yılda ortalama 1.450 ton susam üretilse de bu yıl rekoltenin daha da düşeceği açıklandı.

Gökova susam üreticisi Shinol Sarı, Gökova sarı susam hasadının bu yıl düşük olduğunu söyledi. Sarim, “Yağmur yağmadığı ve hava sıcak olduğu için susam yoktu. Kaliteli ve lezzeti yüksek olan Gökova susamları dünyada ilk sırada yer alıyor. Genellikle ihraç ediliyor. Ağırlıklı olarak Fransa gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor, İngiltere ve Japonya Bu susam Helva mağazalarında gelmez.Yağ oranı yüksek ve aroması yüksek olduğu için ağırdır.Genellikle ihraç edilir.Geçen yıl üretici olan Gökova halkı, helva nedeniyle kayıplar yaşadı. susam pandemisi. 20-25 lira, 15 liraya kadar bekliyoruz. En kötü ihtimalle 120’de gelen bir işçiye 130 lira yevmiye veriliyor. Çiftçinin ihtiyacını karşılamıyor. Umarım bu yıl çiftçi gülümser. “Karakteristik aroması, topraktan Gökova’nın kalitesi ve Gökov’dan gelen rüzgardır. Aroması ve kalitesi yüksektir” dedi. – Muğla

Kaynak: Newslas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu