Gündem

Son dakika haberleri: Nijerya’da 100 silahlı çete üyesi yakalandı

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya’nın Zampara kentinde silahlı gruplara yönelik operasyonlarda 100 kişi tutuklandı.

Batı Afrika ülkelerinden NijeryaTürkiye’nin Zampara ilinde silahlı gruplara yönelik operasyonlarda 100 kişi tutuklandı.

Zamfara güvenlik özel kuvvetleri tim sekreteri Abdulrashid Haruna, yaptığı açıklamada, güvenlik önlemleri nedeniyle devletin tüm iletişim hatlarının kesilmesinin ardından silahlı gruplara yönelik operasyonların başlatıldığını söyledi.

Operasyonda 100 çete üyesinin tutuklandığını kaydeden Haruna, çetelere ait benzin, motosiklet, silah ve önemli miktarda mühimmat ele geçirildiğini bildirdi.

Zamfara eyaletinde, 3 Eylül’de silahlı kişilerin 73 lise öğrencisini kaçırmasının ardından tüm iletişim hatları kesildi.

çim kavgası

Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari daha önce güvenlik endişeleri nedeniyle eyaleti “uçuşa yasak bölge” ilan etmiş ve bölgedeki madencilik faaliyetlerini yasaklamıştı.

Zamfara Eyaleti, 5 yıldır hayvancılıkla uğraşan Fulaniler ile çiftçilik yapan bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalara sahne oldu.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine taşınan tefeciler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve onlara saldırdığını iddia ediyor.

Bölgedeki çatışmalar yaklaşık 2 bin kişinin hayatına mal oldu ve binlerce insanı evlerini terk etmeye zorladı. 2019’da iki grup, çatışmayı sona erdirmek için aralarında bir barış anlaşması imzaladı ve 2.000’den fazla çete üyesi silahlarını bıraktı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Adam Abu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu