Ekonomi

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: “Son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcioğlu, TCMB Başkanı Kavcioğlu: “Enflasyonun son çeyrekte düşeceğini düşünüyoruz” dedi.

TCMB Başkanı Kavcioğlu: “Enflasyonun son çeyrekte düşüş eğiliminde olacağını düşünüyoruz”

Ankara – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap KavcioğluKısa vadede geçici faktörlerin etkisini yitireceğini ve son çeyrekte enflasyonun düşeceğini düşünüyoruz” dedi.

TCMB Başkanı Çavuşoğlu Ankara’da Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nda ონ Ekonomi Toplantıya katıldı.

“Türkiye reel faizi olan ender ülkelerden biri”

Kavcioğlu, “Türkiye salgını kontrol etmeyi başaran ekonomilerden biri” dedi. emsallerinden daha erken ve daha güçlü bir şekilde gerçekleştirdiğini sıkılaştırdı.” “- dedi.

“Türkiye’deki duruma baktığımızda devlet ve hane borcu açısından görece iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebilirim.”

Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu, enflasyon ve rezerv birikimi konusunda çalışmaların ilerleme kaydettiğini söyledi. Mayıs 209 itibariyle 119,2 milyar dolara kadar. Bu durum dış borç oranlarımızı da olumlu etkiliyor. “- dedi.

Cumhurbaşkanı Çavuşo .lu, Türkiye’nin borç açısından gelişmiş ülkelerden olumlu yönde farklı olduğunu söyledi. Reel sektörde daha yüksek oranları görün. Bu oranın daha iyi anlaşılması için çalışmalar önemlidir. Reel sektör borcunun sadece olumsuz bir durum olmadığını da belirtmeliyim. Ayrıca reel kesim borç geri ödeme oranı oldukça yüksektir. Genç nüfusu ile yüksek büyüme potansiyeline sahip ancak yeterli birikime sahip olmayan Türkiye olarak, ihracat ve yatırımlar için üretim kredilerinin finansmanı normal bir durumdur” dedi.

“Enflasyonun son çeyrekte düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz”

Cumhurbaşkanı Kavçoğlu, Ağustos ayı enflasyon oranının yüzde 19,25 olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu dönemde, enflasyonun temel göstergelerinden biri olan ve işlenmemiş gıda, enerji, alkol ve tütün hariç TÜFE’nin dışında bırakılan yıllık enflasyon endeksi B 0,05 puan azalarak yüzde 18,46 olurken, yıllık enflasyon endeksi C yüzde 18,46 oldu. İşlenmiş Gıdayı b endeksinden hariç tutan 0,46 puan oldu. Ağustos’ta yüzde 16,76’ya düştü. Ağustos ayında yıllık enflasyon grubu önemli ölçüde yükselirken, hizmet grubunda sınırlı bir artış göstermiştir. Diğer büyük gruplarda. Enflasyon görünümünün geçici unsurlarının kısa vadede etkisini kaybettiğini ve son çeyrekte enflasyonun aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini düşünüyoruz. Yıl sonuna kadar kalan seviyede kalmasını bekliyoruz. ”

Başkan Kavcioğlu, “Enflasyona en çok katkı sağlayan ürünlere baktığımızda, Ağustos ayındaki yıllık fiyat artışının 3.4 katı aştığını görüyoruz” dedi. Ortalama fiyat son 10 yılda yükseliyor. Bunun nedenlerinden biri daha önce de söylediğim gibi. Salgın nedeniyle emtia fiyatlarının yükselmesi ve arz kısıtlamaları gibi olaylar yaşanırken, bazı ürünlerdeki fiyat artışlarını açıklamak için bu faktörler tek başına yeterli olmayabilir.

Merkez Bankası Başkanı Kavcioğlu, Merkez Bankası’na atıfta bulunarak, “Buna baktığımızda rezervlerdeki iyileşme tahminlerimizle uyumlu. Rezervlerimiz 85-90 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarak 115-120 milyar dolara ulaştı” dedi. Banka rezervleri.

Toplantıya Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Jürgen Schultz da katıldı.

TCMB Başkanı Kavcioğlu:
TCMB Başkanı Çavcıoğlu:
TCMB Başkanı Kavcioğlu:
TCMB Başkanı Kavcioğlu:

Kaynak: Newshlas Haber Ajansı / Hidayet Türkyılmaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu