Ekonomi

TEKNOFEST heyecanı başladı – Haberler Ekonomi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank“TEKNOFEST, katılımcılarla başlayan, yarışmalar, gösteriler ve etkinliklerle başlayan paydaşları ile bir önceki yılın rekorlarını kırarak sağlam adımlarla yoluna devam ediyor.” Dedim.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST bu yıl dördüncü kez açılış töreniyle kapılarını misafirlerine açtı.

Açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TEKNOFEST’e ilginin ve ilginin her yıl arttığını söyledi. TürkiyeBunun TEKNOFEST’in gelecek vizyonunun açık bir örneği olduğunu vurgulayan “TEKNOFEST’in yarışmacıları ve buraya gelmeseler bile misafirlerini uzaktan izleyen gençler, Türkiye’nin geleceğini inşa eden gerçek kahramanlardır. ” Dedim.

TEKNOFEST’te ‘Büyük Türkiye’nin mimarlarını gençliklerinde gördüklerini anlatan Varank, ülkeyi 2053 ve 2071 hedeflerine taşıyacak nesille birlikte yürüdüklerini söyledi.

Varank, gençlerin kalbinde teknoloji ateşini yakan T3 Vakfı ve diğer ilgili tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

TEKNOFEST, paydaşlarla, yarışmalar ve paydaşlardan çeşitli etkinliklerle geçen yıl rekorları kırarak, sağlam adımlarla yoluna devam ediyor” diyen Varank, festivalde ilk kez sergilenecek yerli ve milli ürünler hakkında bilgi verdi ve tanıtım uçuşları gerçekleştirdi. .

TEKNOFEST’in artan ilgi ve katılımına dikkat çeken Varank, şunları kaydetti:

“Ülke genelinde koşulların olgunlaşmasını bekleyen net bir zihniyet görüyoruz. Gerekli ortam oluşturulduğunda ve fırsat verildiğinde gençlerimizin dünyaya meydan okuma fırsatına sahip oldukları açık. TEKNOFEST’e ilgi yüksekse bunu borçluyuz. bu vizyona ve bu dibe “Dalganın sert iradesi. Onun liderliğinde iyi işleyen bir inovasyon ve girişimcilik ekosistemi inşa etmek için tüm araçları seferber ettik.”

“7 Milyon GEL’den fazla maddi yardımda bulunduk”

Türkiye’nin teknoloji altyapısındaki gelişmelere değinen Varank, “Zamanla ektiğimiz tohumlar artık fidan oldu ve yeşermeye başladı. İlkokul, lise, lise, üniversite ve mezun olmak üzere her yaştan takımlar sahaya çıkacak. dedi.

TEKNOFEST’te yarışmacıların füzelerden otonom sistemlere, yapay zekadan su altı sistemlerine kadar 35 farklı alanda yeteneklerini sergilediklerini kaydeden Varank, bu yarışmalarda gençlerin heyecanını paylaştıklarını söyledi.

Varank, başarıyı ödüllendirdiklerini ve gençleri her yıl teşvik ettiklerini kaydetti. TEKNOFEST’te en iyi ekiplerimize lira. dedi.

TEKNOFEST’e katılan paydaş sayısının katlanarak arttığını kaydeden Varank, ilk yıl 28 olan paydaş sayısının bu yıl 74’e yükseldiğini ve böylece festivali daha geniş kitlelere ulaştırmayı başardıklarını söyledi.

“Bütün dünya uçaklarımızı hayranlıkla takip ediyor”

Mustafa Varank, Türkiye’yi teknoloji kursunu tanımlayan ve takip etmeyen ülkeler arasına yerleştirmek için çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye kritik teknolojilerin pazarı değil, üretim üssü olmalı. Yerli ve milli teknolojilerle yoluna devam etmeli. Vatandaşlarımız, ülkemizin insansız hava araçlarının üretiminin canlı tanığıdır. İnsansız hava araçları arıyoruz.” bize paraları için bile satmıyorlar. Bugün insansız hava araçları alanında dünyanın en ünlü ülkelerinden biri haline geldik.”

Varank, bu başarıyı; Hayatını bu işe adayan, gece gündüz çalışan gençlerle geldiklerini, bu başarıyı hayallerini kuran ve hayallerini gerçekleştirmek için hangarlarda, atölyelerde, garajlarda ve dağlarda geçiren gençlerle elde ettiklerini söyledi.

Varank konuşmasına şöyle devam etti:

“Uçan araba dediğimde sizinle dalga geçmeye çalışanlar var ama 2030’a kadar uçan arabaların pazar payının 320 milyar dolara ulaşacağını bilmiyorlar. İşte bu yüzden ‘Geyik Sıçrayışı Galaksisi’ dediğimizde. teknolojiye yatırım yapıyoruz, gençliğimize , Akla gelen fikre rağmen hep birlikte tarih yazacağız. Türkiye gelecek yılları gençleriyle bir patlama ile kutlayacak.

“Uluslararası bir marka haline getiriyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, gençlerin TEKNOFEST ile yeniden sahneye çıktığını belirterek, “Bunlar gençlerimize yakışan takviyeler değil, öncü rol bu. İnanıyorum ki gençlerimiz burada teknolojik ateşi yakıyorlar.” Dedim.

Eylül ayının TEKNOFEST’in “Teknoloji Ayı”na dönüştüğünü söyleyen Varank, “TEKNOFEST’i sadece ülkemiz sınırları içinde sürdüremeyiz. İnşallah bir sonraki TEKNOFEST’te Azerbaycan’a ayak basarız ve TEKNOFEST’in uluslararası markası oluruz. Bunu sizlerle, sevgili gençlerimizle, STK’larımızla ve her bir paydaşımızla birlikte yapacağız. “dedi.

Azerbaycan Ulaştırma, Haberler Ticaret ve Yüksek Teknoloji Bakanı Rashad Nabiev, TEKNOFEST paydaşlarını ve Türk gençliğini tebrik etti. Nabiev, “Çünkü çok güçlü bir devlete sahipler, her birine en iyi fırsatı veren bir devlet” dedi. Dedim.

Bakan Varank, açılış töreni öncesinde Türkiye Otomobil İşletmeleri Grubu’nun (TOGG) festival alanındaki standını da ziyaret etti. TEKNOFEST ziyaretçilerinin yoğun ilgisiyle karşılaşan Varank, gençlerle sohbet ederek fotoğraf çektirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu