Ekonomi

TEKNOFEST’te en çevreci projeler ödüllendirildi

TEKNOFEST’in ana paydaşlarından biri Sanko Holding“Çevre ve Enerji Teknoloji Yarışması”lise“Ve”Üniversite “ve üstü” kategorilerinde dereceye giren takımlar ödüllendirildi.

Sanko Holding’e göre, “Çevre ve Enerji Teknolojisi Yarışması”nda “Lise” ve “Üniversite ve Üstü” kategorilerinde diploma kazanan takımlara ödülleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Bakan Yardımcısı Mustafa Varank takdim etti. Sanayi ve Teknoloji, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kaçhir, Selçuk Bayrktar ve Sanko Holding Kurumsal İletişim Direktörü Panar Ulutaş tarafından sunuldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Ömer Eyzihan, imit Eynihan, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Karaeyda Tu Lawayay Anteyal Tu BEES AR-GE TAKIMI “, Furkan Sarı, ტექნიკური… ტექნიკური სტ.. ფ ფ ფ ფ ფ ფ ფ ფ ფ ფ ფ…….. “Termoteknik (termal pil tuğlaları)” projesi ile “Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması”nda “Üniversite ve üzeri” kategorisinde birincilik ödülü.

Zil Gençlik Merkezi öğrencileri Fatil Betül Kalem ve Zeynep Melda Dikli’den oluşan Ekoloji Elçileri ekibi, Selam Dickley liderliğindeki “Çevre ve Enerji Teknolojisi Yarışması”nın “Lise” kategorisinde birincilik elde etti.

Projeler, aralarında Sanko Enerji Grubu’nun da bulunduğu bir jüri tarafından değerlendirildi.

TEKNOFEST bünyesinde düzenlenen “Çevre ve Enerji Teknolojisi Yarışması”na 2.462 başvuru yapıldı. Başvurular incelendikten sonra 85 proje finale kaldı. 6 günlük TEKNOFEST finallerinde yarışan projeler, Sanko Enerji Grubu’ndan alanında uzman akademisyen ve mühendislerden oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi.

Yarışmada; “Hibrit termofotovoltaik paneller”, “Gıda atıklarından toplu biyoplastik üretimi ve doğada geri dönüşüm”, “Havadaki su buharından oluşan su rehabilitasyonu ve içerik izleme sistemi, ortam sıcaklığı gibi ortam sıcaklığını kontrol eden makinelerde” gibi yenilikçi projeler. Lastik enerjisi” gerçekleşti.

85 projenin katıldığı yarışmada en iyi 3 takım belli oldu ve ödülleri şöyle oldu:

“Üniversite ve üzeri Kategori: Birinci: İTÜ BEES AR-GE EKİBİ, İkinci: ProLis, Üçüncü: İTÜ BEES AR-GE TEAM. Lise Kategorisi: Birinci: Ekoloji Elçileri, İkinci: Turn-a, Üçüncü: Duyarlı_Genç”

“Üniversite ve Üzeri” kategorisinde birinciye 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL ve üçüncüye 5 bin TL, “Lise” kategorisinde ise 12 bin TL, 7 bin TL ödüllerin sahibi oldu. . Ve sırasıyla 4 bin TL. Ayrıca her iki kategoride de birinci olan takıma En İyi Sunum Ödülü ve plaket verildi.

%100 yenilenebilir kaynaklardan yaklaşık 1000 MW kapasite ile doğal enerji üreten Sanko Enerji Grubu’nun jüri üyeleri, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda farkındalığı artıracak yenilikçi ve teknolojik fikirleri desteklemekten mutluluk duyduklarını söyledi. , TEKNOFEST ile toplumda enerji ve verimlilik yaratmak ve çevre kültürü oluşturmak.

“Atıklar nedeniyle atmosfere salınan enerji ekosistemi olumsuz etkiliyor”

Açıklamada yorumları verilen İstanbul Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma Mühendisliği mezunu Ömer Kara, “Thermotech” projesi ile TEKNOFEST’te birincilik kazandıklarını belirterek, enerjinin dünyanın en büyük ihtiyaçlarından biri olduğunu ve enerjinin dünyanın en büyük ihtiyaçlarından biri olduğunu söyledi. gelecek. Ve çoğu fosil yakıtlarla sağlanır. Kara, atmosfere atık şeklinde salınan enerjinin ekosistemi olumsuz etkilediğini ve küresel ısınmaya neden olduğunu söyledi.

“Gençliğin ufkunu açan TEKNOFEST yönetimine teşekkür ediyorum”

Zeynep Gençlik Merkezi öğrencileri Zeynep Melda Dikul ve Fatma Betül Kalem de çeltik bitkisinin yüzde 20’sini temsil eden ve fabrikalarda pirinç üretiminin yan ürünü olarak üretilen kabuğu ve bol miktarda kalsiyum karbonat (tatlı kireç) içeren bir proje geliştirdi. Türkiye’de kenevir dedikleri “.

Öğrenci buluşu, özellikle kerpiç yapıların yerel mimarisi ile uyumlu bir malzeme olması nedeniyle, ısı yalıtım malzemesinin doğal olarak mevcut olması, kullanımı kolay ve mevcut yalıtım malzemesi ile kullanılması imkansız olduğu için önemlidir. Ne

“Üniversite ve Üstü” kategorisinde Prolis Takımı “Yüksek Performanslı Lityum Sülfit Pil Tasarımı” projesi ile ikinci, İTÜ BEES AR-GE EKİBİ “Basınç Kazanımı” projesi ile üçüncü oldu. Ekip Makroliz projesiyle (su tasarrufu) ikinci olurken, Duyarlı Gençlik Ekibi yenilenebilir enerjiye dayalı hayat kurtaran cam projesiyle üçüncü oldu.

“Üniversite ve Üzeri” kategorisi birincisi “Termoteknik (Termal Sütun Tuğlaları)” projeleri ile “Lise” kategorisi birincisi olan “Kavuzpan” projesi de “En İyi Sunum” ödülü olarak değerlendirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu