Ekonomi

TESK Başkanı Palandöken: ‘Gramaj standardı getirilmeli’

Türkiye Esnaf ve zanaatkarlar Konfederasyon Başkanı (TESK) Bendev PalandökenYiyecekleri kesip aynı fiyata satanlara karşı vatandaşları uyardı, “Yasalara göre yiyeceklerin ağırlığı tüketicilerin görebileceği şekilde yazılmalı. Ağırlık standardı okunmalı.”

TESK Başkanı Bendev Palandenken yaptığı açıklamada fiyatlardaki aşırı artışa ve gizli artışa dikkat çekti. Palandiken, müşterinin cebinden çıkan miktar aynı olduğu sürece dolaptaki ürünün eksik olduğunu söyledi. Suç ve bilgi olmadığını ilan ettik ve vatandaşları satın alırken dikkatli olmaları konusunda uyardık. Konuyla ilgili denetim ekipleri de çalışmaları hızlandırdı ve cezaları artırdı. Ancak enflasyon üzerinde olumsuz etkisi olan bu ağırlık oyunları devam ediyor. Zeytin, Peynir, Yağ, Kuruyemiş Çay, çay ve benzeri onlarca farklı üründe bu böyledir. Örneğin 250 gram tereyağının ağırlığı 225’e düşürülüyor, 180 gram paketli kuruyemiş aynı fiyatta kalıyor ve 160 grama kadar satılıyor. “O zamanlar ölmesi gerekiyordu ve herkes istediği kiloda oynamak zorunda değil” dedi.

“Ağırlık standardı getirilmeli”

Palandiken, vatandaşların alımlarda fiyat artışlarını kontrol etmeleri gerektiğini kaydederek, “Polis ekipleri kontrol ediyor ama vatandaşlar kendi fiyat ve ağırlıklarını kontrol etmeli. Marketler ve ceplerimiz. Dükkan sahipleri ürün satmaktan ve satmaktan başka bir şey yapmıyor. Zincir marketler de.” “Yönetmelik, gıda ürünlerini tüketicilerin görebileceği şekilde yazmayı zorunlu kılmalı. Ağırlık standardı getirilmeli. Üretici fiyatları değiştirmeli.” – Ankara

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu