Ekonomi

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin: – “Hedefimiz standartların ekonomik büyümeye olan katkısının artırılmasıdır”

TSE Başkanı Prof. Adem Şahin: “Amacımız standartların ekonomik büyümeye katkısını artırmak” Koca’da düzenlenen “Standardizasyon Semineri”nde konuşan Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. doktor

TSE Başkanı Prof. doktor Adem Şahin:

“Amacımız standartların ekonomik büyümeye katkısını artırmak”

Koka İ Kokain“Standardizasyon Çalıştayı”nda Konuşma Türk Standardizasyon Enstitüsü Başkan Prof.Dr. Dr. Adem Şahin, “TSE olarak nihai hedefimiz standart eğitim faaliyetlerine katılımı artırmak ve ekonomik büyümeye katkı sağlamak için standartların kullanımını teşvik etmek” dedi.

Standardizasyon Sistemi Geliştirme ve Farkındalık Teknik Yardım Projesi kapsamında Koçali’de Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından uygulanan bir çalıştay düzenlendi. Başiskeli semtindeki otelde düzenlenen “Standardizasyon Semineri”ne Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in yanı sıra Protokol üyeleri, Sanayi ve Ticaret Odalarının yöneticileri ve konukları da hazır bulundu.

“TSE, ülkemiz sanayisinin gelişmesi için yaptığı çalışmalarla piyasayı dengeler”

Seminerin açılış konuşmasını Prof. Adem Şahin, TSE’nin önemli bir kurum olduğunu ve önemine değinerek, “TSE, ülkemiz sanayisinin gelişmesi için yaptığı faaliyetlerle piyasayı dengeler. ekonomi Kurumumuz için stratejik öneme sahip ulusal ve köklü bir kurumdur; 1956 yılından bu yana Uluslararası Standardizasyon Örgütü ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu’nda ülkemizi temsil etmekte ve paydaşlarımızın bu kuruluşların çalışmalarına katılımı için bir köprü görevi görmektedir. TSE, 2012 yılından bu yana Avrupa standardizasyon kuruluşları olan Avrupa Standardizasyon Komitesi ve Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi’nin ülkemiz adına tam üyesidir. TSE, uluslararası kuruluşlara üyeliği nedeniyle standardizasyon faaliyetlerini uluslararası ilkelere uygun olarak şeffaf bir şekilde yürütmektedir.

“Amacımız standartların ekonomik büyümeye katkısını artırmak”

Şahin, “TSE olarak tüm paydaşlarımızı standardizasyon sürecine dahil etmek ve onların görüşlerini standartlara yansıtmak için çalışmaya devam ediyoruz” dedi. Bunu ülkemiz açısından uluslararası standart kuruluşlarına gönderiyoruz. Enstitümüz tarafından koordine edilen ayna komitelere sanayicilerimizin, üniversitelerimizin ve tüketici derneklerimizin katılımı ve katkı sağlaması halinde daha kapsayıcı olmaya hazırlanacağına inanıyoruz. TSE olarak standart eğitim faaliyetlerine katılımın artırılması ve kullanımının teşvik edilmesindeki nihai hedefimiz, standartların ekonomik büyümeye katkısını artırmaktır. “- dedi.

“Amacımız standartların ekonomik büyümeye katkısını artırmak”

Seminerde konuşan Koçali Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakan, dünya standartlarının değiştiğini ve Türkiye’nin standartların belirlenmesinde önemli bir rol oynaması gerektiğini belirterek, “Artık bambaşka bir interaktif dünya için standartları siz belirleyin. burada oluyor, bunun için bir standart belirleyebilirseniz geleceğin dünyasında olacaksınız. O dünyanın rehberliğinde var olacaksın. Ama sen yapamazsan başkaları bu dünyaya hükmedecek.”

Protokol konuşmalarının ardından seminerin ilk oturumu sona erdi. Gün boyu sürecek seminerde standardizasyonun dünyadaki ve Türkiye’deki yeri başta olmak üzere birçok konuya değinilecektir.

TSE Başkanı Prof.  Dr. Adem Şahin: -
TSE Başkanı Prof.  Dr. Adem Şahin: -
TSE Başkanı Prof.  Dr. Adem Şahin: -
TSE Başkanı Prof.  Dr. Adem Şahin: -

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Murat Kanberi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu