Gündem

Tunus’ta STK’ler Cumhurbaşkanı Said’in ‘iktidarı kontrolsüzce ele geçirmesini’ kınadı

TunusYerel ve uluslararası STK’lar (STK’lar), Başkan Kay Said’in yetkilerini genişleten eylemlerini ve “kontrolsüz iktidar ele geçirmesini” kınadı.

Ülkedeki 18 yerel ve uluslararası STK tarafından imzalanan açıklamada, ülkedeki son gelişmeler değerlendirildi.

Açıklama, Tunus İşkenceye Karşı Küresel Örgüt, Tunus Vatandaşlık Birliği, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Uluslararası Af Örgütü Tunus Şubesi, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu, Dünya İşkence, Sınır Tanımayan Avukatlar ve Tunus Geçiş Dönemi Adalet Ağı tarafından imzalandı.

“Demokratik ilkelere bağlılık”, Cumhurbaşkanı Said’in “otoriterliğe doğru ilk adım olarak anayasal sistemi ortadan kaldıran bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınladığının” altını çizdi.

Açıklamada, insan hakları ihlalleri ve Başkan Said’in “kontrolsüz iktidarı ele geçirme” korkusu olduğu belirtildi.

Said yasama ve yürütme yetkilerini üstlendi

Tunus Cumhurbaşkanı Saeed, Meclis’in 25 Temmuz’da çalışmaları askıya alıp başbakanı görevden almasının ardından 22 Eylül’de yetkilerini genişleten yeni kararnameler yayınladı.

Yeni düzenlemelerle cumhurbaşkanının yasama ve yürütme yetkilerine ilişkin olağanüstü hal tedbirleri alınmış, kanun tasarılarının anayasaya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon kaldırılmıştır.

Cumhurbaşkanının yetkilerini genişleten kararnameler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Tunus cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’na danıştıktan sonra cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile “yasama metinleri” yayınlama yetkisine sahip oldu.

Kararnameye göre, Bakanlar Kurulu artık Meclis’e değil, Cumhurbaşkanı’na karşı sorumlu olacak. Başkan başbakanı atar, kabine üyelerini, hükümet politikalarını ve kararlarını belirler.

Başkan ayrıca herhangi bir başkanlık kararını halk oylamasına sunma yetkisine de sahiptir.

AA – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu