Ekonomi

Tüpraş’ın iştiraki Körfez Ulaştırma, Türkiye’nin ilk hibrit lokomotiflerini teslim aldı

Tüpraş Demiryolu’nun iştiraki Kürfez Taşımacılık, Türkiye’nin ilk çift yakıtlı Eurodual hibrit lokomotiflerini teslim etmeye başladı.

Tüpraş Demiryolu Taşımacılığı A.Ş. Körfez Toplu taşıma, Türkiyeİlk çift yakıtlı EuroDual hibrit lokomotiflerin teslimatı başladı.

Şirkete göre, İsviçreli vagon üreticisi Stadler ile 2019 yılında imzalanan sözleşme kapsamında teslim edilen lokomotifler, çift yakıtlı, dizel veya elektrikli olarak çalışabiliyor.

Türkiye’nin ilk özel demiryolu işletmecisi Kferfez Taşımacılık, yedi hibrit lokomotifin tam hizmet, 8 yıllık yedek parça ve servis hizmeti için bir İsviçre firmasıyla anlaşma imzaladı.

İlk iki lokomotif 3 Eylül’de İzmit Derince limanından teslim alındı. Kalan 5 lokomotif ise Kasım-Aralık aylarında Türkiye’ye gelecek. Eurodual lokomotiflerinin transferi için Körfez Ulaşım lokomotiflerinin filosu 12 adede ulaşacak.

Lokomotifler test edildikten sonra ticari kullanım için planlanmıştır.

Türkiye’nin ilk çift yakıtlı Eurodual hibrit lokomotifleri, en son direksiyon teknolojisi sayesinde 500 kilovat saate kadar çekiş kapasitesi sağlayabiliyor.

Toplam 6 dingil CoCo cer sistemine sahip, 123 ton ağırlığında ve 23 metre uzunluğunda olan lokomotifler, 2 bin tona kadar tren taşıyabiliyor.

EuroDual lokomotifleri dizel modda 2800 kilovat, elektrikli modda ise 7 bin kilovat kapasite ile saatte 120 kilometre hıza ulaşabiliyor. ???????

Kaynak: Anadolu Ajansı / Gülşen Çağatay

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu