Sağlık

Türk cerrahın Alzheimer’ın şifresini çözecek çalışması saygın tıp dergisinin kapağında

Türk bir cerrahın Alzheimer’ı deşifre etme çalışması, saygın bir tıp dergisinin kapağında yer alıyor. doktor

türk cerrah AlzheimerŞifre çözme çalışması saygın bir tıp dergisinin kapağında.

akraba”Emekli Saygın bir tıp dergisinin kapağında Türk cerrah “olun”.

Türk cerrah Prof. Gökhan Akdemir’in çalışması saygın bir tıp dergisine kapak oldu

İstanbul – Uzun yıllar araştırma çalışmaları yürütmek Türkiye Hastane Nöroşirürji Uzmanı Prof. Gökhan Akdemir’in Alzheimer, bunama ve unutkanlık gibi hastalıkların önlenmesine yönelik çalışması, dünyanın en saygın bilim dergilerinden biri olan Journal of General Physiology’nin kapağında yer aldı. Akdemir, “Çok şaşırtıcıydı, kapakta olacağını düşünmemiştik. Bu çalışma, unutkanlığı, Alzheimer’ı ve yaşlanmayı yavaşlatacağı anlamına geliyor. Aile bireylerim, “Şimdi seyahat etmeniz gerekiyor, emekli olmanız gerekiyor. bir tatil köyüne gidin.” “Böyle küçük bir katkı tüm insanlık adına ayrı bir konudur.” Her neyse, ölümümüz yaklaştığında unutmayacağız, çocuklarımızın, torunlarımızın yüzlerini ve resimlerini daha iyi hatırlayacağız” dedi.

Türk Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Gökhan Akdemir’in beyin kendini temizleme konusundaki çalışması, dünyanın en saygın bilim dergilerinden biri olan Journal of General Physiology’nin kapağında yer aldı. Fareler üzerinde yapılan araştırmalardan elde edilen veriler, yıllardır araştırmaya konu olan beynin kendi kendini temizleme noktası hakkında önemli bilgiler içeriyor. Alzheimer, bunama, unutkanlık gibi hastalıkların nedenlerini daha iyi anlamak için araştırmalar büyük önem taşıyor. San Francisco’daki California Üniversitesi ile yaklaşık 10 yıldır işbirliği içinde olduğunu söyleyen Akdemir, araştırmanın derginin kapağında yer almasının kendisi için büyük bir sürpriz olduğunu söyledi. Akdemir, tıbbı çok sevdiğini ve araştırma yapmanın kendisi için büyük bir tutku olduğunu söyledi. Yakın arkadaşlarının zaman zaman eğitimini bırakıp emekli olmasını söylemesine rağmen, 57 yaşındaki akademisyen çalışmalarına devam etti.Bugün çalışmaları, herkesin dahil olduğu dünyanın en saygın tıp dergilerinden birinin kapağında yer aldı. gurur duymak.

“Kapağa geçeceğini hiç düşünmemiştik”

Türk Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Gökhan Akdemir, “Araştırmamız beynin nasıl temizlendiğini incelemek. Bir atık sistemi var, vücut hücrelerimizin çalışırken yaptığı atık. Vücudumuzda bu atığı temizleyen beyin dışında tüm organlar da var. Lenf düğümlerimizi ve lenf kanallarımızı temizleyin. Beyinde eşdeğeri yok. Ortaya çıkan çöpleri neyin temizlediğini bilmiyoruz. Yaşlanma, bunama, unutkanlık gibi nedenlerle bu temizleme sisteminin yavaşlayacağına dair bir görüş vardı.” İyi uykularsa.” Bu konudaki çalışmalarım uzun zaman önce başladı. 2000’ler. Herkesin kafasında birçok soru işareti vardı. Çıkmakta olan bir dergiye göndermemiz bizim için büyük bir sürpriz oldu. bir asırdan fazla bir süredir. Makalenin olduğunu biliyorduk A. kabul etti, ama sipere geçeceğini hiç düşünmemiştik. Resimlerimizi beğenmesi ve konunun çok ilginç olması ve bilim dünyasında da tartışma başlatacak olması onu kapağa koydular. Bu bizim için olduğu kadar ülkemiz için de gurur verici bir durumdur. “Bu Türkiye’den ikinci kapağım” dedi.

“Unutkanlığı, Alzheimer’ı, yaşlanmayı yavaşlatmak demektir”

“Beyni ve beynin kendi kendini temizleme sürecini anlıyoruz. Demans, Alzheimer, demans, Parkinson hastalığını daha iyi anladığımızı düşünüyorum.” uykuda sıvı alzheimer yani yaşlanmayı yavaşlatıyor beyin cerrahisini seven bir insanım hem hastalarımı hem de yaptığım işi seviyorum ama benim için araştırma farklıydı o duygu başka bir duygu , “Artık seyahat etmelisin, emekli olmalısın ve bir tatil köyüne gitmelisin.” Bu büyük bir tutku, ben Lian Bu tutkunun devam edeceği umuduyla mutluyum. Bu kadar küçük katkıların tüm insanlık adına farklı zevkleri vardır. “Her durumda, hayal bile edemeyeceğimiz engellere rağmen onu ele geçirdik.”

Ünlü bir tıp dergisinin kapağında Türk cerrahın Alzheimer'ı deşifre etme çalışması
Türk cerrahın Alzheimer'ı deşifre etme çalışması ünlü bir tıp dergisinin kapağında
Türk cerrahın Alzheimer'ı deşifre etme çalışması ünlü bir tıp dergisinin kapağında
Türk cerrahın Alzheimer'ı deşifre etme çalışması ünlü bir tıp dergisinin kapağında

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu