Sağlık

Türkiye’de 10 çocuktan biri astım hastası; okul başarısını etkiliyor

Astımın solunum yollarının daralması sonucu nefes darlığı ile ortaya çıktığını söyleyen Pediatrik immünoloji ve alerjik hastalıklar uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Ömer Akçal, “Türkiye Her 10 çocuktan birinin astım hastası olduğu biliniyor. Astım hem okul başarısını hem de çocuğun fiziksel aktivitelerini olumsuz etkiliyor” diye aileleri uyardı.

Birun Üniversitesi Üniversitesi’nde pediatrik immünoloji ve alerji konusunda uzmanlaşmış bir doktor, dünyadaki astım prevalansının yüzde 1,4 ile yüzde 21,5 arasında değiştiğini açıkladı. Öğretim üyesi Ömer Akçal astım ve alınacak önlemler hakkında önemli bilgiler verdi.

Hastalığın çocukların günlük aktivitelerini sınırlayan ve okul başarılarını olumsuz etkileyebilen bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Akçal, “Mevsimlerin değişmesiyle çocuklarda astım semptomları arttı. Astımın nedeni olan hava yolu daralmasının nedeni bronşların etrafındaki düz kasların kasılması ve mukusun artmasıdır. Onunla salgı. Keneler .Hayvan kılı epiteli, odun ve ot tozu, sigara dumanı, kimyasal kokular, soğuk hava, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi alerjenler, egzersiz gibi tetikleyiciler günlük hayatımızda en sık karşılaştığımız etkenlerdir.

“Hastaların yüzde 80’inde semptomlar okuldan önce başlıyor”

Astımın kronik bir akciğer hastalığı olduğunu vurgulayan Dr. Öğretim üyesi Ömer Akçal şunları söyledi:

“Farklı tetikleyicilere yanıt olarak gelişen ataklarla ilerler. Bu nedenle ataklar arasında bir iddia yoktur ancak göğüs atakları sırasında öksürük, hırıltılı solunum, hızlı nefes alma, nefes darlığı ve hissizlik oluşur. Pediatrik astım tanısı alan hastalar, okul öncesi dönemde semptomlar ortaya çıkar. Bu dönemde astımın ilk belirtisi olabilir: Gece öksürüğü veya sabahları oluşan öksürük, çok veya egzersizden kaynaklanan öksürük, sık bronşiolit-bronşit öyküsü Atopik egzama veya gıda alerjilerinde olabilir. soğuk algınlığının neden olduğu astım semptomları.

“Ebeveynleri eğitmek ve onları alerjenlerden korumak için iki temel kural”

Dr., astımın etkin tedavisi için hasta eğitiminin ve yakın işbirliğinin önemine odaklanıyor. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Akçal, “Birçok çalışma hasta ve yakınlarının aldığı eğitimin astım kontrolü ve hastaların yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Tedavide ilk adım etken etkenlerden korunmadır. Gelişim. Semptom açısından önemlidir. insanlarda kontrol. Alerjen eliminasyonu, sigaranın azaltılması, soğuktan korunma, düzenli egzersiz gibi etkenlerden kaçınılması önerilir. İlaç tedavisi her hasta için uygun evre seçilerek seçilmelidir. Alerjisi olan alerjik astım hastaları alerjiden sorumludur. Bir alerji aşısı tedavi yöntemi olarak tanımlanan AIT’nin tedavisinde çevre düzenlemesi, tıbbi tedavi ve alerjene özgü immünoterapi (AIT) kullanılmaktadır. BS arasında, immün tolerans gelişimini uyararak hastalığın seyrini tersine çevirebilen tek tedavi yöntemi budur. Pediatrik immünoloji ve alerji uzmanı tarafından düzenli gözlemler ve tıbbi değerlendirmeler doğrultusunda her hasta için uygun bir tedavi seçeneği seçilmelidir.

“Astım kontrolü okul başarısını ve fiziksel aktiviteyi artırıyor”

Pediatrik İmmünoloji ve Alerji Uzmanı, birçok soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonunun sonbahar-kış mevsiminde astıma neden olduğunu açıklıyor. Öğretim üyesi Ömer Akçal, “Soğuk havalarda çocuk alerji uzmanlarının ilaçlarını gözden geçirmeleri gerekiyor. Astım hastalarının riskli mevsimlerde düzenli kullanmaları gereken ilaçları ihmal etmemeleri son derece önemli.” Orta derecede kontrollü astım ve kontrolsüz astım. Sonbahar-kış mevsimi öncesi her hasta için gerekli kontrol yapılmalı ve kontrol grubuna göre uygun adım adım tedaviye başlanmalıdır. . sigaralar Maruz kalma düşünülmelidir. Okula başlayan astımlı hastalarda genel hijyen kuralları alışkanlık haline getirilmelidir. Astım tedavisi görmeden atağın önlenmesi ve koruyucu tedavi ile hastanın astımının kontrol altına alınması hastanın hem okul hem de fiziksel aktivite başarısına olumlu katkı sağlayacaktır.

Türkiye'de her 10 çocuktan biri astım hastası;  Okul başarısını etkiler

Haber Ajansı Demirören – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu