Ekonomi

Türkiye’den Singapur’a yumurta ihracatı başladı

Uzak Doğu’nun en önemli ülkelerinden biri Singapur‘A TürkiyeYumurta ihracatı başladı

Su ürünleri ve hayvansal ürünler sektörü, uzun yıllardır kendisini hedef pazar olarak belirleyen Uzak Doğu’da çalışmalarının meyvelerini toplayacaktır.

Süt ürünleri ve tavukta Çin ile açılan sektör, şimdi de yumurta satışı ile köprü görevi gören bölgenin en önemli ülkelerinden biri olan Singapur’a giriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre, Anka’da Singapur’a yaklaşık 3 yıl aradan sonra ilk kez sofralık yumurta ihracatı başladı. Yumurtalar Olmuş

Aşağıdaki Avrupa ülkeleri

Anka Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Keskin Keskinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara’nın Bala ilçesinde 147 bin metrekareye 500 bin yumurta ürettiklerini söyledi.

Tam bir yatırımla günlük ortalama 2 milyon yumurta üretimine ulaşacaklarını söyleyen Keskinoğlu, 50’ye yakın ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi.

Keskinoğlu, Singapur’un nüfus açısından küçük olduğunu kaydetti.

“Ancak burası ticaretin dönüş yaptığı bir ülke. Şu anda Singapur’a ihracat yapıldığında Uzakdoğu kapıları bir şekilde açılıyor. Bakanlık yetkilileri ve Singapur ticaret ataşelerimiz de çalışıyordu. Singapur kahverengi yumurta talep ediyordu. İlk sevkiyat yaklaşık 450 bin adetti. Beğenirlerse “Her ay sizden 5 konteyner yumurta aldık” dediler. Bu da yaklaşık 2 milyon 250 bin yumurta demek.”

Keskinoğlu, Singapur’un yumurta üretiminin yetersiz olduğunu kaydederek, ülkenin Ukrayna ve Malezya’nın ihtiyacının çoğunu karşıladığını söyledi.

Uzakdoğu ülkelerinin Türk yemekleri için büyük bir pazar olduğunu kaydeden Keskinoğlu, şunları kaydetti:

“Buradan ihracata başladığımızda Singapur’u referans alarak Hong Kong’a daha rahat ihracat yapabiliriz. Hong Kong için de girişimler var. İnşallah Türk yumurtaları Hong Kong raflarında yerini alır. Alternatif ve güçlü yumurta yaratmak önemli. İhracat pazarları Tavuklar Yeni ihracat pazarlarına odaklanıyoruz. Avrupa ülkelerinde göğüs eti tüketiminin yüksek olması nedeniyle AB ülkeleri tavukta çok önemli. Kanat ve but tüketimimiz de yüksek. Bu sayede sektör daha kolay hareket ediyor. bakanlık çalışıyor.Hepsi aynı.Süreç ve hiçbiri olmuyor. “Aynı anda. İnşallah onlara ulaşırız. O ülkeleri listeye ekleyeceğiz.”

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, Singapur’a ihracatın başlamasının önemini vurguladı.

Singapur’un alım gücünün oldukça yüksek olduğunu söyleyen Girit, ülkenin markalı ve kaliteli bir ürünü raflarında sunduğunu söylüyor.

“Bu tür alternatif pazarlar yaratarak sektörü güçlendiriyoruz. Singapur sadece 6 milyon nüfuslu bir ülke olarak görülmemeli. Kapılarını uzak doğuya açan bir ülke olarak düşünmek gerekiyor.”

Türkiye'den Singapur'a yumurta ihracatı başladı

Türkiye'den Singapur'a yumurta ihracatı başladı

Türkiye'den Singapur'a yumurta ihracatı başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu