Ekonomi

“Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması Bilişim 500” ödül töreni yapıldı

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koch, “Yüksek teknolojili ürünler geliştiren, geliştiren ve üreten bir ülke olmak için büyük bir potansiyele sahibiz.

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koçi, “Yüksek teknolojili ürünler geliştiren, geliştiren ve üreten bir ülke olmak için büyük bir potansiyele sahibiz.” Dedim.

Türkiye’de o Alanında en büyük 500 şirketin ciro bazında ve çalıştıkları kategorilere göre değerlendirildiği “Türkiye Bilişim 500’ün En Büyük 500 Araştırma Şirketi” ödül töreni karma olarak gerçekleştirildi.

KoçSistem sponsorluğunda gerçekleştirilen ödül törenine katılan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koch, video mesajında ​​özellikle salgınla mücadele edilen bu günlerde dijital teknolojilerin ve büyük ölçekli veri akışının devasa boyutlardan Hukuktan finansa, işgücü piyasasından istihdama kadar pek çok alanda değişimler yaşanmaktadır. yaptığını söyledi.

Koch, hemen hemen her paydaşın, geleneksel şirket veya start-up’ın, Covid-19’un tüketici davranışları üzerindeki etkisinin doğrudan bir sonucu olarak iş modellerini daha dijital hale getirdiğini söyledi.

Kamu ve özel sektörde bu yeni ekonomik modele uyum sağlamak için uygun süreçlerin tanımlanması, nitelikli insan kaynağının yeni iş alanlarına uygulanması ve yenilikçi teknolojinin hayatın her aşamasında ekonomiye kazandırılması gerekmektedir. Yarının rekabetçi dijital ekonomisinde bir güç olarak var olan yeni iş yaratmak, sürekli teknolojik gelişmeyi ve yapay zeka eksenine dayalı modeller yaratarak işgücü yetkinliklerinin yeniden tanımlanmasını zorunlu kılmıştır. Bugün bu dönüşümü mümkün kılan, yine dijital dönüşüm ofisimizin bünyesinde bulunan dijital teknolojiler, büyük veri, yapay zeka ve siber güvenliğe dayalı teknolojik ilerlemedir. ”

İşletmelerin dijital ortamda ayakta kalabilmek için hızla değiştiği, rekabet güçlerini artırmaya çalıştığı bir dönem olduğunu söyleyen Kochi, kamunun sadece kamu hizmetlerini elektronik ortama aktararak değil, aynı zamanda bunu yapmaya çalışan kurumlar ve bireyler arasındaki işbirliğini artırarak kamu verilerinden daha fazla değer üretmeyi hedeflediğini söylüyor. yetenekli dijital dönüşümler.

Şirketlerin yaşam döngüsünün inovasyona ve yenilikçi teknolojilere uyum sağlamaya bağlı olduğunu kaydeden Koch, şöyle devam etti:

“Covid-19 sonucunda uzaktan eğitim ve uzaktan eğitim gibi yeni iş modellerinin devreye girmesi, bilgi ve iletişim teknolojilerine daha fazla yatırım yapılmasına neden oldu. 152,9 milyar Sektörün 2016’dan 2020’ye yıllık ortalama büyümesinin yüzde 19, 2020’de büyümenin yüzde 22 olduğunu. Haberde yüzde 22 ve “İletişim teknolojisi sektöründe büyüme oranı çok şey ifade ediyor.”

“Şu anki hedefimiz ‘decacorns’ üretimi yapmak”

Koch, 2020 ve 2021’de Türkiye’deki en büyük 10 birleşme ve satın almalara bakıldığında bilgi ve iletişim sektörünün öneminin daha iyi anlaşıldığını belirterek, şunları kaydetti: Dünyaca ünlü oyun şirketi Zynga’nın 1.8 milyar dolara satın alınmasıyla başlayan süreç, Gram Games’in 250 milyon dolara, ardından Rollic Games’in yüzde 8’inin 168 milyon dolara satın alınmasıyla devam etti. Ve sonra hepsiburada… bu değerler ve örnekler sürekli artıyor. En son Türk “unicorn” ise Dream Games oldu. Şu anki hedefimiz decacorns yani 10 milyar dolar değerinde şirketler üretmek. “dedi.

Koç, Dijital Dönüşüm Ofisi’nin çalışmaları ve bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki önemli gelişmeler sonucunda 2021’de daha yüksek büyüme oranlarının yakalanacağının açık olduğunu kaydetti.Dijital teknolojilerle nesil. Dünyada lider konuma yükselen bir ülke haline geldiğini ve dijital oyun şirketlerinin dünya çapında milyarlarca dolarlık müşteri bulduğunu kaydetti. Şirketler.

Koch, “Yüksek teknolojili ürünler geliştiren, geliştiren ve üreten bir ülke olmak için büyük bir potansiyele sahibiz” dedi. Dedim.

2023’te Cumhuriyetin 100. yılına yaklaştığımızı, kaliteli bir dijital dönüşüm ekosisteminin geliştirilmesini teşvik ettiğimizi ve bu kapsamda dijital beceri ve yetkinliklerin geliştirilmesinin Türkiye’nin en önemli önceliklerinden biri haline geldiğini kaydeden Koç, şunları kaydetti: önemli bir dönüşüm..

Koch, “Bilişim 500” listesinde yer alan tüm şirketleri de tebrik etti.

2022’de sık sık 5G müzayedesi yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayyan ise videolu mesajında, yurt dışı programı nedeniyle törene fiziken katılamadığını ve Bilişim 500’ün birçok bilişim firması için motivasyon kaynağı olduğunu söyledi.

Sayan, ilk 500’de yer alan bilişim şirketlerini ve bu listede yer almamalarına rağmen önemli işler yapan ve Türkiye’nin geleceğini inşa eden tüm şirketleri tebrik ederek, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin toplumsal refahın ve ekonominin anahtarı olduğunu kaydetti. Yeterlik.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin tüm sektörleri değiştirdiğini ve dönüştürdüğünü anlatan Cyan, bilişim şirketlerinin gücünün diğer sektörlerin gücünü artırdığını söyledi.

“Bilgi ve iletişim teknolojilerinin özellikle bir salgın döneminde hayatımızın devamlılığını sağlamak için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Bu süreçte bilişim sektörüne yapılan yatırımlar hız kesmeden tekrar yavaşladı. Rakamlara baktığımızda, Bilişim sektöründe yüksek büyümenin sağlandığını görüyoruz, 2023 yılına kadar sanayimizi ancak yerli ve milli ürünlerimizle, 5G’yi yerli ve milli ürünlerimizle ülkemiz için sürdürülebilir bir refah kaynağı haline getirebiliriz. 2022 yılında da “5G frekans ihalesi. Ödüle layık gördüğümüz firmalarımızı yürekten kutluyorum.”

KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarka, sektör olarak gündelik hayatın devamını desteklediklerini söyledi.

Yapay zeka, Nesnelerin İnterneti, ileri analitik ve robotik gibi teknolojilerin yanı sıra dijitalleşme ve her insan hayatındaki salgınlar gibi teknolojilerin burada da hız kazanacağını kaydeden Akarka, “Burada da hızlanacak. Bu ivmeyi takip edin. Ülkemizin geleceği için proaktif olmalıyız” dedi.

“Anket bilgilerini sağlayan şirketlerin yüzde 10’u yüzde 100’den fazla büyüdü”

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş. genel müdürü Özlem Ünan, salgın döneminin bilişim sektörünü olumlu etkilediğini söyledi.

2020 yılının Türk lirasının son 10 yılda en yüksek gelir ve büyüme yılı olduğuna dikkat çeken Unan, şunları kaydetti:

“Bilişim 500 geliri 2019’a göre yüzde 29 arttı. 2020’de 93 yeni şirket listeleniyor. Bilişim 500 listesindeki şirketlerin yüzde 20’si her yıl değişiyor. Bu yılki en yüksek gelir artışı yüzde 467. Ayrıca şirketlerin yarısı Ankete katılanlar TL bazındadır. “Yüzde 25 ve üzeri artan, anket bilgilerini veren şirketlerin yüzde 10’u 100’den fazla arttı. Sıralamadaki şirketlerin yüzde 41’i yazılım çözümleri satan Türkiye merkezli şirketler.”

Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya Konseyi Başkanı Procter & Gamble Tankut Turnaoğlu, şirketinin faaliyetleri hakkında bilgi veren sektör temsilcilerine teşekkür ederek geleceğe umutla baktı.

BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Goche de 2021’in bu sektörde daha iyi bir yıl olacağına inandığını söyledi.

Goche, 3 start-up şirkete 1 yıldır ücretsiz pazarlama desteği verdiklerini ve yatırım desteği almak için çalıştıklarını söyledi.

Ödül töreninde “Süt Filozofu” olarak tanınan oyuncu, yönetmen ve senarist Muffit Kan Sachinto, “Ödüllere karşıyım” başlıklı bir konuşma yaptı.

Ödül

Törende 35 yılı aşkın süredir bilişim sektöründe görev yapan Zafer İnkaia ve Ertan Barut’a “35 Yıl Emek” ödülü verildi.

BTHABER Özel Ödülleri’nde “Eğitimde Dijital Dönüşümün Öncüsü” seçilen Erdeniz van Nwan ve Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı “Yılın Bürokratı” seçildi. Dr. Farouk Biller ödüle layık görüldü.

Bilişim 500 ödülü, 12’si PLUS ve 8’i Türkiye ekonomisinin özel bir kategorisine katkı olmak üzere toplam 84 kategoride şampiyonluğa ulaşan firmalara verildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Elif Ferhan Yeşilyurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu