Teknoloji

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Türkiye’de son 24 saatte 296 bin 711 Kovid-19 testi yapıldı, 19 bin 970 kişinin testi pozitif çıktı, 217 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye’de son 24 saatte 296 bin 711 Kovid-19 testi yapıldı, 19 bin 970 kişinin testi pozitif çıktı, 217 kişi hayatını kaybetti.

Günlük koronavirüs takvimi Sağlık Bakanlığı tarafından “covid19.saglik.gov.tr” adresinde paylaşılmaktadır. Buna göre Türkiye’de son 24 saatte 296 bin 711 Kovid-19 testi yapıldı, 19 bin 970 kişinin testi pozitif çıktı, 217 kişi hayatını kaybetti, iyileşen kişi sayısı ise 16 bin 651 oldu.

18 yaş üstü nüfusta ilk doz aşı yaptıranlar yüzde 75,64, ikinci doz alanlar ise yüzde 57,85 oldu.

Türkiye’de bugüne kadar yapılan toplam aşı sayısı 91 milyon 81 bin 547’ye yükseldi. Kovid-19 ile mücadele kapsamında son 24 saatte toplam 675 bin 810 aşı teslim edildi.

Muğla, Çanakkale, Edirne, Kürklereli, Baleksir, Amasya, Tekidağ, Aydın, Yalova ve Antalya en az bir doz aşı yaptıranların en yüksek olduğu 10 il oldu.

En düşük aşı yapılan iller ise İanlıurfa, Mardin, Gümüşhane, Bitlis, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Bayburt ve Iğdır’dır.

Günlük grafiği sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca“Görünen ve görünmeyen tablo: Ayda yaklaşık 5 milyon test yapıldı. Çok yüksek bir rakam. Bugün 217 kişimizi kaybetmemizin sebebi önleyemediğimiz enfeksiyonlar. Anlayın ki bir salgından kurtulduk. Ödeyenler. ” Kullanılan ifadeler.

Şanlıurfa “kırmızı” olan tek ildir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koça, Şanlıurfa’nın Covid-19 risk haritasında “çok yüksek risk” kategorisinde “kırmızı” rengin görüldüğü tek il olduğunu belirterek, “İlk doz aşıyla herkesi mutlu edecek” dedi.

Bakan Coca, Trabzon, Üflemek, Kokain Bursa ve Bursa’da aşılanma oranının yüzde 75’i aştığını ve iller arasında mavi kategoride yer aldığını hatırlatalım, Mardin’in “çok yüksek risk” (kırmızı) seviyesinin “yüksek riskli” (turuncu) ve Adıyaman’ın “yüksek riskli” olduğunu hatırlatalım. ” (turuncu). Riske atmak “(Sarı).

Koça ise Karadeniz kıyısının bir uçtan diğer uca mavi olduğunu söyledi.

Bursa’nın iller arasında mavi kategoride olduğunu hatırlatan Koka, “Yeşil Bursa maviye döndü. İlk aşı oranı yüzde 75’i geçmeyen il hangi ilde olmaz” dedi. Değerlendirmesini yaptı.

Bakan Koka, “kendisine ve ailesine aşı yapılmadığı” iddialarını yalanladı:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koça, sosyal medyada “kendisi ve ailesinin aşılanmadığı” iddialarını yalanladı.

Erkek eş, heyecan Kendi hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Şüpheli iki kişi benim ailemden hiç kimsenin aşı olmadığını söyledi. Nerede? Sosyal medyada! Türkiye’de ilk aşıyı yaptırdım. Ailemin tüm fertleri de aşı oldu. Uyabilen var mı? Rapor sahteyse?”

Şanlıurfa’da yoğun bakım üniteleri hızla doluyor

Türkiye’nin kırmızı kategoride kalan tek ili Şanlıurfa’da, 18 yaş ve üzeri en az bir doz Kovid-19 aşısı yapılırken, vaka artışı nedeniyle hastane yoğun bakım ünitelerinde yoğunluk devam ediyor.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Mehmet Gülü, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, il genelinde aşı oranını artırmak için büyük çaba sarf ettiklerini ve bu süreçte önemli ilerleme kaydettiklerini, ancak henüz istenilen düzeye gelmediklerini belirterek, aşının şu an için gerekli olduğunu vurguladı. şu anda etkili bir silah.

Şehirde aşılanma oranının düşük olmasıyla ilgili bazı sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Gülem, geçtiğimiz hafta bir hastanede 50 yataklı yoğun bakım ünitesi, dün de Covid-19 Hastanesi’nde 26 yataklı yoğun bakım ünitesi açtıklarını kaydetti.

Bu hizmetlerin daha önceki dönemlerde verildiğini ancak ihtiyaç olmadığını kaydeden Gula, “Ama şimdi onlara ihtiyacımız var. Halen yeni yoğun bakım üniteleri, yeni yataklar açıyoruz. Bunu yatakları kapatarak yapıyoruz. Yoğun bakım ünitesi açtık. bakım hizmeti” dedi.

Hasta sayısındaki artışın sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde ciddi bir sorun olabileceğini ifade eden Güla, “Yoğun bakım üniteleri hızla doluyor. Aşı sayılarının azalmasıyla ne yazık ki hasta sayısı halen devam ediyor. şehrimizde büyüyor.”

TURKOVAC aşısı, Kaiser’deki gönüllülerde Faz 3 çalışmasının bir parçası olarak başlatıldı.

Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle geliştirilen Kovid-19 aşısı “TURKOVAC”, Kayseri Şehir Hastanesi’nde Faz 3 çalışması kapsamında gönüllüleri kullanmaya başladı.

Faz 3 çalışmaları kapsamında, daha önce Ankara Şehir Hastanesi ile Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde kullanılan inaktif Covid-19 aşısı, Kayseri Şehir Hastanesi’ne e-Nabız üzerinden atanan gönüllülere tabidir.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kaiser Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alhami Çelik şunları söyledi:

“Hastanemizde bu aşının 3. çalışmasına başladık. 600’den fazla gönüllümüz var. Daha da büyüyeceğini düşünüyoruz. Araştırma yapıyor, TÜSEB’i destekliyor. Gerçekten çok güzel bir çalışma planlanmış. 3 çalışma tam uyumluydu. “Aşının etkinliğini karşılaştıralım. İnaktive aşı olan Sinovac ile karşılaştırıyoruz. Dolayısıyla bu konuda sinovac’ın etkinliğine benzetiyoruz, vatandaşlarımızın aşı konusundaki tereddütlerini ve aşı konusundaki tereddütlerini bırakmaları gerekiyor. sorunlar” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yeşim Sert Karaaslan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu