Ekonomi

Türkiye’nin yeni İHA motoru ilk kez TEKNOFEST’te

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Farooq Akshit, PD170’in Anka-S’nin ihtiyaçları için yaratıldığını söyledi. İlk Anka’nın ithal 155 beygirlik motorla uçtuğunu ve ikmal sorunları yaşadığını anlatan Akshit, PD170 için çalışmalara başladıklarını söyledi. Türk mühendislerinin, teknisyenleri tarafından tasarlanan ve üretilen dünyanın en uzun, en az yakıt tüketen motorunu 40.000 fit’e kadar rahatça çalışabilecek şekilde tasarladıklarını vurgulayan Akşit, rakip ürünlerin çoğunlukla 25.000 fit civarında tasarlandığını kaydetti.

Türkiye'nin yeni insansız hava aracı motoru ilk kez TEKNOFEST'te

Akshit, motorun temel yapısını geliştirdikten sonra diğer ihtiyaçlar için üretilmiş motorlar üretmeye başladıklarını ve bu motorun temel çerçevesini sağlam tutarken ilk sergiledikleri PD222ST hakkında bize şu bilgileri verdi:

“PD222ST’yi bu şekilde geliştirdik. Farklı versiyonları olacak. ST tek turbo demek. Tek turbo versiyon. PD170’de 170 beygir gücümüz var. Muhtemelen insansız araçlar. – neDünyanın farklı yerlerinde başlayanlardan biri olacak. Köpeklerle savaşan uçaklardan bahsediyoruz. Daha çevik, daha hızlı, daha manevra kabiliyeti ve daha hızlı, yüksekliklerde daha yüksek güce sahip olacak ve insansız hava aracını çok rahat bir şekilde ileri geri hareket ettirebilecek ve istediği pozisyondan vurabilecektir. Bu çok ciddi bir avantaj sağlıyor.

İkiz turbo hepsi bu kadardı, ancak bazı uygulamalar için kalkış gücü irtifadan daha önemlidir. Bayraktar TB3 yüklü TCG Anadolu gemimizden kısa pistten uçmak istiyoruz. Kalkış gücü de burada çok önemlidir, bu motor özellikle yüksek kalkış gücü için tasarlanmıştır. Gücü 55 beygir gücüne çıktı, 170’ten 225’e çıkardık. Hala yüksek irtifaya sahip ancak yüksek irtifalarda ürettiği güç PD170 kadar yüksek değil. 35-40 bin fit yüksekliğe çıkınca güç düşüyor. ”

Türkiye'nin yeni insansız hava aracı motoru ilk kez TEKNOFEST'te

Prof. Akshit, geliştirme çalışmalarının yanı sıra PD170’in seri üretimine de devam ettiklerini belirterek, “Motorumuz 60’ları aştı. Bazıları Bayraktar TB3 çalışmalarında kullanılacak. Ve şu anda birkaç 100 birim için pazarlık yapıyoruz. dedi.

Türkiye'nin yeni insansız hava aracı motoru ilk kez TEKNOFEST'te

PD222ST’nin ilk prototipini TEKNOFEST’te görücüye çıkardıklarını söyleyen Akshit, motorun ciddi testlerden geçtiğini ve olgunlaşma sürecinin devam ettiğini söyledi. Test süresinin yaklaşık 100 saat olduğunu kaydeden Akshit, PD170 üzerinde test süresinin 5.000 saatin üzerinde olduğunu kaydetti. Akşit dedi ki:

“Bu koşullarda motoru test ettiğimiz kadar test etmek için PD222ST’ye ihtiyacımız olmayabilir, ancak daha titiz bir test sürecinden geçecek. Seri üretim için de bir yıl gerekiyor. Uçtuğunu ve seri üretime geçtiğini göreceğiz. seneye” dedi.. Bu motoru ilk kullanan müşterilerimizin hangileri olacağını açıklayacağız. Rakip bir motorla neredeyse aynı ağırlıkta. Rakip motor 155 beygir gücündeyken 225 beygir güç veriyor. Bu, kalkış kapasitesi ve pist mesafesi açısından büyük bir avantaj olacaktır. Bayraktar TB3 ve Akıncı C olabilir, şimdi hangi Baykar? ilerisi var mı bilmiyorum. Kullanıldığı araç sayısını artırmak için PD170 ile aynı arayüzde kullanılacak türev motorlar geliştiriyoruz. Entegrasyon çok az dokunuş gerektirir, ancak ilk uçuştan sonra PD170’e gelişmiş bir motor takılabilir. Aksungur, Akıncı, Anka, Bayraktar TB3 bunu yapabilir. ”

Türkiye'nin yeni insansız hava aracı motoru ilk kez TEKNOFEST'te

AA – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu