Teknoloji

Tuvalet eğitimi için ideal dönem; 18-36 ay arası

Erken Çocukluk Eğitimi Uzmanı Lek. görmek. Damla Güzeldere entelektüelEbeveynlerin çocukların gelişiminde önemli rol oynayan tuvaleti öğretme ve hazırlama sürecini kolay ve sorunsuz bir şekilde yönetebilmeleri için önemli bilgiler verdi. Eğitmen bakın. Aidin, “İdeal dönem 18-36 ay arasıdır. Okul öncesi hazırlık süreci 18-24 aylık bir çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanmasını gerektirir.”

izmir Konsept Meslek Yüksekokulu dersi. görmek. Damla Güzeldere Aydın, tuvalet eğitiminin en önemli aşamasının çocuğu hazırlama süreci yani eğitim öncesi olduğunu söyledi. Aydın, çocukların bireysel farklılıklarını da göz önünde bulundurarak tuvalet eğitimi için 18-36 ay ideal bir dönem olduğunu söyledi.

“Tuvalet eğitimine başladığınızda sinyal vereceğiz”

Aydın, “Tuvalet eğitimine hazırlanma sürecinde çocukların tuvalet hakkında bilgi sahibi olmaları için özen göstermemiz gerekiyor. Çocuklar için en iyi öğrenme aracının oyun olduğunu düşündüğümüz bu zamanda, öğretmek doğru olur. “Bebek tuvaleti geldi. Bebeği tuvalete götürelim, sonra bebeği tuvalete koyalım ve ‘tamam tuvaleti yaptın.

Çocuk bakıcılığı yapanların “bebeğin anlaması için tuvaletim var” diyerek süreci normalleştirmenin önemli olduğunu ve tuvalete gideceğimi vurgulayan Aydın, resimli hikaye okumak çocuğu olumlu yönde hazırlamaya yardımcı olacaktır. süreç için, özellikle psikolojik olarak.

Tuvalet eğitimine hazır olduğunuzu biliyorsunuz, nasıl başlarsınız?

Aydın, hazırlık sürecinde çocuğu iyi gözlemlemenin ve çocuğun tuvalet egzersizi için hazır olduğunu belirtmenin çok önemli olduğunu kaydederek, çocuk tuvalet egzersizi için hazır olduğunda ebeveynlere ne zaman yapacakları konusunda sinyal verdiğini söyledi. başlatır ve bu ipuçlarını aşağıdaki gibi listeler:

“Çocuğunuz tuvalete giderken veya bez giyerken rahatsızlık hissediyorsa, sandalyenin arkasında, perde arkasında veya tuvaleti belirli köşelerde kullanırken dışkılamaya çalışıyorsa, gelişmeye başlıyorsa, tuvalete geldiğini veya bezini kuruttuğunu ifade eden bir dil Süre uzar, tuvalete gitmeye ve klozet kullanmaya karşıdır. Bebek hazırlanmaya başladığında, tuvalet eğitiminin hazırlık aşamasında kullandığınız yöntemlere olumlu tepki vermesi gibi bebeğin tuvalet eğitimine hazır olduğunu varsayabiliriz.

Aydın, “Tuvalet eğitimine başlamaya karar verildiğinde, çocuğun artık bez kullanmayacağını, tuvalette tuvaleti kullanacağını ve onun yerine bez kullanacağını anlaması için anlatılmalıdır.” , makinenin hazırlanmasına yardımcı olmak için gaitayı tuvalete koyup bebeğin yanında yıkamanın da önemli olduğunu söyleyen Aydın, tuvalet makinesine giderek sözlerine şöyle devam ediyor:

“Çocuk tuvalette otururken ayakları yerde olmadığında gerginleşebilir. Bunu önlemek ve çocuğun güvenliği için ayaklarının altına bir adım atmak faydalı olacaktır. Tuvaleti kullandıktan sonra , tuvalette dışkı bıraktığınız söyleniyor “Güçlendirme. Dışkıya tıklamak işlemi eğlenceli hale getirecek.”

“Öfke ve ceza gelişiminizi olumsuz etkileyebilir”

Son olarak, tuvalet alışkanlığı edinme süresinin çocukluktan çocuğa, öğretim görevlisine göre değiştiğini unutmamalıyız. görmek. Damla Aydın, “Bazı bebekler tuvalet alışkanlığını bir haftada bazıları ise bir ayda ediniyor. Bu noktada hastanın sabırlı ve sevecen yaklaşımı çok önemli. Bu da sürecin işleyişini olumsuz etkileyecek. Çocuğa ilk etapta herkesi tuvalete tabi tutabileceğinin normal olduğu, tuvaleti ancak tuvaleti zamanında tutarak kullanabileceği uygun bir dille anlatılmalı ve çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırılmalıdır. rahat.

Haber Ajansı Demirören – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu