Gündem

Ürdün’de, İsrail’le imzalanan doğal gaz anlaşmasının iptali için gösteri yapıldı

Ürdünbirçok insan Amani Tel Aviv ile Tel Aviv yönetimleri arasında 2016 yılında imzalanan ve 1 Ocak 2020’de yürürlüğe giren doğalgaz sözleşmesinin feshedilmesi için bir gösteri düzenlendi.

Onlarca Ürdünlü İsrailBaşkent Amman’da Enerji Bakanlığı binası önünde toplanarak Türkiye ile doğalgaz anlaşmasını iptal etmek için ulusal bir kampanya çağrısı yaptı.

“Düşman gazı işgaldir” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, “Düşman gazı en büyük ayıptır”, “Anlaşma ihanettir”, “Ürdün hain Siyonistler için değil, özgür insanlar içindir” sloganları attı.

Kampanya izleme komitesi üyesi Muhammed el-Absi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu gösteriyi anlaşmanın imzalanmasının 5. yıl dönümü vesilesiyle düzenlediklerini söyledi.

Absi, Ürdün’ü İsrail çıkarlarına ipotek eden anlaşmayı feshetmekten başka seçeneği olmadığını söyledi.

Göstericilerden Süleyman Suwais, gösteriye Ürdünlülerin geleceğini ve ülkenin egemenliğini savunmak için katıldığını söyledi.

Anlaşmanın Ürdün’ün yoksullaşması ve işsizliği pahasına yapıldığını kaydeden Suwais, anlaşmanın rafa kaldırılmasını ve imzalayanların yargılanmasını istediklerini söyledi.

Ürdün; Mısır, 2016’da İsrail ile bir gaz anlaşması imzaladı, ancak Irak ve Cezayir’in gaz ithal etmenin bir alternatifi var. 1 Ocak 2020’de yürürlüğe giren anlaşma, Ürdün’ün Ocak 2020’den itibaren 15 yılda İsrail’den yaklaşık 45 milyar metreküp doğal gaz alacağını öngörüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu