Teknoloji

Uzmanlar karpuzun faydalarına dikkat çekti

Uzmanlar karpuzun faydalarına odaklanıyor Sıcak yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun birçok fayda sağladığını söyleyen uzmanlar, karpuzun özellikle kilo alma ve kilo verme konusunda büyük fayda sağladığını söylüyor.

Uzmanlar karpuzun faydalarına odaklandı

Batman – Sıcak yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun birçok fayda getirdiğini söyleyen uzmanlar, karpuzun özellikle kilo vermede büyük faydaları olduğunu söylüyor.

Beslenme uzmanı Julia Özel, özellikle sağlıklı beslenme için önerdiği karpuzun mideyi rahatlattığını, cildi gençleştirdiğini ve nemlendirdiğini söyledi. Özel, “Yaz mevsiminin önde gelen meyvelerinden olan karpuz, yüzde 92’si su ile vücudu serinleten ve nemlendiren bir meyvedir. Genellikle bir parça karpuz meyvenin bir parçasıdır ve 200 grama tekabül eder. glisemik indeksi yüksek, bu yüzden şeker hastalığı, gestasyonel şeker hastalığı ve insülin direnci olan kişilerin çok fazla tüketmemesini istiyoruz. “Diyetlere katılıyoruz. Parçaları da ayrı ayrı kontrol ediyoruz. Mideyi biraz rahatlatma, gençleştirme özelliği var. cildi nemlendirir.”

“Karpuz, tansiyon ve Kalp Damar hastalıklarına iyi geliyor”

Karpuzun yüksek tansiyona iyi geldiğini ve kalp damar hastalıklarına iyi geldiğini vurgulayan beslenme uzmanı Özel, “Çekirdekleri kalp damar hastalıklarına olumlu etki yaptığı için özellikle yüksek tansiyon hastalarında biraz daha iyi çalışan bir meyve. . İçerisinde kırmızı renk veren likopen, içerdiği madde sayesinde antioksidan özelliklere sahiptir. Kanserden korunmada olumlu sonuçlar verdiğini iddia eden çalışmalar da bulunmaktadır. ceviz Olarak tüketilir. Daha çok karpuz çekirdeği, iri taneli karpuz çekirdeği kaynatmak mantığına dayanmaktadır. Tuz biraz daha bağlı olduğu için şişme yapma özelliğine sahiptir. Öte yandan, zaten bir fındık çekirdeği olduğu için 100 gram yaklaşık 500 kaloriye eşittir. Bu nedenle ölçü olarak daha dikkatli kullanılmalıdır. Yüksek tansiyonu olan kişiler de aynı şekilde tüketmekten kaçınmalıdır. Karpuz meyvesi yüksek su içeriğine sahip olduğu için vücudu nemlendirme ve ardından cildi aydınlatma özelliğine sahiptir. İnsanların biraz daha fazla yağ hücresi yakmasına yardımcı olur. Aynı zamanda daha enerjik kalmasına yardımcı olur. Yemeklerden önce, daha doğrusu yemek olarak istendiğinde, bir dilim peynir ve bir bardak iran sonrası kan şekerini hızlı yükseltmez, aynı zamanda daha uzun süre tokluk hissi verir. Yine karpuz meyvesinin potasyum içeriği sayesinde özellikle spor sonrası tüketildiğinde kas ağrılarına iyi gelir. Potasyum içeriği yüksek olduğu için miktarı abartılmamalıdır” dedi.

Uzmanlar karpuzun faydalarına odaklandı
Uzmanlar karpuzun faydalarına odaklandı
Uzmanlar karpuzun faydalarına odaklandı
Uzmanlar karpuzun faydalarına odaklandı

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Abdülaziz Karataş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu