Ekonomi

Vergi yapılandırmasında son günler – Haberler Ekonomi

ADANA (İHA) – Adana Vergi Bölüm Başkanı Ümit TopçuKamu borçlarının yeniden yapılandırılması hükmünden yararlanmak isteyenler için 30 günlük süre. Eylül Bana perşembe günü biteceğini hatırlattı.

Gunner, 9 Haziran 2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 73 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un milyonlarca insanı etkileyen önemli fırsatlar sunduğunu söyledi.

Yapılandırma yasası; Gunner, gelir vergisi, kurumlar vergisi, otomobil vergisi, KDV, ÖTV, eğitim ve katkı kredileri ile diğer tüm idari para cezalarının ardından vergi hizmetlerinin yanı sıra diğer tüm idari para cezalarını da kapsadığını ve bu borcun 18’de ödenebileceğini söyledi. 36 ay boyunca eşit taksitlerle. O yaptı. Gunner, “Taksitli ödeme seçeneğini tercih edenler ilk taksit döneminde nakit ödeme yaparak sunulan fırsatlardan faydalanabilirler.

Gunner, yasanın devam eden vergi denetimleri ve tahakkukları için de kullanılabileceğini belirterek, “Kaynaksız veya beyansız vergi beyannameleri pişmanlıkla veya kendiliğinden yapılabilir.

6183 sayılı Kanun kapsamında vergilendirilebilir borçlardan Kasım 2020’de çıkarılan 7256 sayılı Kanun kapsamında yeniden dağıtılan veya taksitle ödenen borçların, 7326 sayılı Kanunun yayımı tarihine kadar ödemeleri devam edecek olanlardan da yararlanabileceklerini kaydetti. İsterlerse bu kanunun imkânlarından.

Vergi Dairesi Başkanı Emit Gunner, yasanın basitleştirilmiş borç ödemesi öngördüğünü hatırlatarak, vergi hizmetleri için vergi ve diğer borç artışları ile faiz oranlarının Yİ-ÜFE oranında dörtte üçten fazla indirildiğini, vergi ile ilgili cezaların kaldırıldığını kaydetti. tamamen ortadan kaldırıldı. Düzensiz para cezalarında yarı yarıya indirim var” dedi.

Gunner ayrıca, “İlk taksit döneminde borcun nakit olarak ödenmesi halinde, oranların kabul edilmeyeceğini ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yüzde 90’ının tahsil edilmeyeceğini” söyledi. İlk 2 taksit ödendiğinde artık oranlar kullanılmayacak, Yİ-ÜFE üzerinden yüzde 50 indirim uygulanacak ve borç idari para cezası ise cezaya ek yüzde 12,5 indirim uygulanacaktır. . ”

Yasanın ihtilaflı alacakların yeniden yapılandırılmasına ve dostane bir şekilde çözümlenmesine de izin verdiğini kaydeden Gunner, “Ödenmesi halinde D-ÜFE tutarı ve fiili idari para cezaları buna göre düşürülecek” dedi.

Emit Gunner, vergi incelemesi devam eden veya tahakkuk işlemleri devam eden mükelleflere önemli fırsatlar sunulduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Yasaya göre pişmanlıkla veya beyanla beyan edilen vergilerin ödenmesi ve bu kolaylıkların kullanılmasıyla vergi dairesinin bilgisi dışında kalem beyanında bulunulması daha kolay. İndirim yapılacak.”

Tabanı ve vergiyi artırma imkanı

Adana vergi dairesi başkanı Emit Günner, bu kanundaki en önemli düzenlemelerden birinin vergi matrahının artırılması olduğunu vurgulayarak, mükelleflerin 2016-2020 yıllarında matrahını veya vergisini artırması halinde vergi mükelleflerinin vergiye tabi olmayacaklarını kaydetti. geriye dönük herhangi bir vergi incelemesi. 7326 sayılı Kanunla getirilen düzenlemeye göre matrah ve vergi artışı sonucunda tahakkuk eden tüm vergilerin ilk taksit döneminde nakden ödenmesi halinde vergilerden %10 indirim uygulanacaktır” dedi.

Gunner, düzenlemenin aynı zamanda iş kayıtlarının gerçek duruma uyarlanmasına ve gerçek ve amortismana tabi varlıkların yeniden değerlendirilmesine izin verdiğini söyledi;

Kira geliri ne olursa olsun beyan etmeyen ya da beyan etmeyen mükelleflerin de bu fırsattan yararlanabileceğini kaydederek, önemli kolaylıklar getiren düzenlemeyi kullanmak için başvuru sürelerinin 30 Eylül Perşembe günü sona erdiğini vurguladı. 2021. Ne

Başvuru ve ödemeler

Emit Gunner, yasayı kullanmak isteyenlerin 30 Eylül 2021 tarihine kadar ilgili idareyle iletişime geçmesi gerektiğini belirterek, bu konu hakkında şu bilgileri verdi:

Kanun’un 2. maddesinden yararlanmak isteyen borçlular, bulundukları vergi dairesine internet üzerinden veya doğrudan veya posta yoluyla Gelir İdaresi Başkanlığı (gib.gov.tr) veya e-Devlet’e (turkiye.gov.tr) başvurabilirler. bağlı veya diğer Mükellef Doları. Ofisleri aracılığıyla.

Başvuru esnasında peşin veya taksitli tercih verilecektir. Konfigüre edilen tutarlar 6, 9, 12, 18 taksitle ödenebilir. Taksit 2 ayda bir ödenecektir. Aynı zamanda Kanunun 4 კანონის 7 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında yeniden yapılandırılan alacaklar ve matrah artışı üzerinden tahakkuk eden vergiler için ödemenin peşin veya 6 taksitle yapılabileceğini de unutmamak gerekir. Peşin veya ilk taksit ödemesi 1 Kasım 2021 (bu tarih dahil) tarihine kadar yapılmalıdır.

Vergi Dairesi Başkanı Emit Günner, yasayı kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birinin taksitli ödemeyi tercih edenlerin ilk iki taksiti ödemesi olduğunu hatırlatarak, yasanın cevaplayabileceği her soruyu dile getirdi. Adres veya karşılama belgeleri ile birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı (gib.gov.tr). Cevapların 189 VIMER üzerinden alınabileceğini ve interaktif vergi hizmetinin 7/24 halkın hizmetinde olduğunu sözlerine ekledi. Ne – Adana

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu