Ekonomi

Virasoft, 2,5 milyon dolar yatırım aldı

Virasoft, kanserin teşhis ve tedavisinde yapay zeka çözümleri sunarak, ABD pazarına 2,5 milyon dolarlık yatırım yaparak büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

Patoloji alanında geliştirdiği yapay zeka çözümleri ve dijital patoloji uygulamaları ile Virasoft, benimsediği global pazarda Seri A’ya yatırım yaparak Türkiye’de geliştirdiği yenilikçi çözümleri hayata geçiriyor.

Virasoft yazılımını kullanan doktorlar, 50.000 vakada yapay zeka algoritmaları kullanmıştır. Önümüzdeki yıl meme, prostat, akciğer ve kolon kanserleri gibi birçok katı kanser türü için kullanılabilecek yapay zeka algoritmalarını yurt dışına aktarmaya hazırlanıyor. Şirket, bu yatırımla çözümlerini başta ABD olmak üzere yurt dışına yayarak diğer ülkelerdeki hasta ve doktorlara sunacak.

Virasoft bu yatırım turunu Eczacıbaşı Momentum öncülüğünde Teknoloji ve İnovasyon Vakfı, DCP, TT Ventures, Acıbadem Üniversitesi, Ak Portföy Girişim Sermayesi, Mustafa Selim Kondu, Burak Uzel, Bedi Turgut Uzelto, Fat ile gerçekleştirdi. Özbaş Melek Yatırımcılar ABD doları cinsinden idam edildi.

Eczacıbaşı Momentum Yatırım Müdürü Berktuğ İncekaş, “Sağlıkta dijital dönüşüm ve yapay zeka uygulamalarının kullanımında hızlı bir artış görüyoruz. Dijital patoloji çözümlerini birleştirerek yapay zeka algoritmaları oluşturdular. Yurt dışında önemli bir oyuncu olduğuna inanıyoruz. İnanıyoruz.

Eczacıbaşı Momentum olarak küresel bakış açısına sahip, yapay zeka ve sağlık odaklı bir Virasoft yatırımcısı olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Türkiye Kalkınma Fonu bünyesinde kurulan Teknoloji ve İnovasyon Vakfı adına konuşan Seçkin Yelmen, dünyada kanser teşhisi alanında çok önemli bir oyuncu olacağına inandığımız Virasoft’un başarılı ekibine destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Yapay zeka ile patoloji alanında dijital dönüşüm trendi. O yaptı.

Virasoft’un ilk yatırımcısı Uluslararası Yatırım Sermayesi Fonu (DCI) adına yatırımcı Fırat Özpınar, “Virasoft tarafından geliştirilen çözümlerin sağlık sektörünün dijital dönüşümünde önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi. “Dikey patoloji ve bu yatırım turu ile özellikle Türkiye’de bu alanda lider olan şirket, uluslararası büyümelerine ivme kazandırmayı bekliyor” dedi.

“Dijital sağlık öncelikli yatırım alanlarımızdan biri. Bu kapsamda kendi bünyemizde yapay zeka olan Virasoft’a yaptığımız yatırımlarla hekimlerimize daha fazla teknoloji çözümü sunmayı hedefliyoruz. “Şirketin teknolojik yetenekleri küresel etki yaratacak şekilde her geçen gün gelişiyor. Öngördüğümüz bu girişimin gelecekte daha da açılmasından ayrıca gurur duyuyoruz.”

Süreci değerlendirirken Prof. Dr. Ümit İnce “Gördüğümüz gibi patolojinin sayısallaştırılmasında ve yapay zeka algoritmalarının teşhis ve tedavi süreçlerinde yaygınlaşmasında büyük bir potansiyel var. Bilimsel ve operasyonel yetenekler kazandırılması açısından uzun süredir girişimi destekliyoruz. Ve yatırım yapmaya karar verdik. Ve kendilerine başarılar diledi.

Portföy yönetimi hizmeti veren şirketin Genel Müdür Yardımcısı Göktürk Işıkpınar, yatırımla ilgili şunları söyledi: Yatırım, Virasoft’un Türkiye’deki başarı hikayesini geliştirdiği dijital patoloji çözümleri ile yansıtıyor. Yeni bir ortak olarak yurt dışı seyahatine katılmak bizim için ilginç ve onur verici.” Bu sözlerle ifade edilmiştir.

Virasoft 2015 yılında Gökhan Hatipoğlu ve Samet Ayalt tarafından kurulan Virasoft, yapay zeka alanında çalışan önde gelen Türk şirketlerinden biridir. Verilen bilgilere göre Virasoft çözümleri şu anda Türkiye’de 20’den fazla hastanede 300’den fazla doktor tarafından kullanılırken, farklı üniversitelerden 3000’den fazla tıp öğrencisi Virasoft eğitim platformunu kullanıyor.

Kurulduğu günden bu yana Ar-Ge’ye yatırım yapan Virasoft, ikisi yurt dışında olmak üzere dört araştırma projesine destek aldığını ve bu yıl 10’dan fazla araştırma çalışmasını yayınlayacağını söyledi.

Virasoft, yapay zeka algoritmaları ve dijital patoloji çözümleri ile vaka bildirim süresini haftalara, 3-4 güne indiriyor; Kanser tanı ve tedavi süreçlerinde sunduğu çözümlerle yapay zeka destekli dijital dönüşümü sağlıyor. – İstanbul

Ahlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

Haberleri kaydet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu