Teknoloji

Virüsle mücadelede yeni bir dönem başlayabilir!

Geçtiğimiz günlerde Dr. Şafak Göktaş, geçtiğimiz günlerde bir pandeminin gölgesinde herkesi rahat bir nefes aldıracak açıklamalar yaptı. Gökta’da yeni bir yöntem olarak anlatılan sprey aşı, virüsle savaşma şeklini değiştirebilir.

Bir yılı aşkın bir süredir bir pandemi bıraktık. Bu arada virüsle mücadele için birçok aşı ve yöntem geliştirildi ve araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu noktada henüz geliştirilmekte olan bir sprey aşıdan umut vaad etmektedir. Haberler geliyor. Rahmetli Dr. Şafak Göktaş’ın görüşlerine göre, burun spreyi yöntemiyle kullanılan burun aşısı kullanıma hazır hale geldikten sonra başka hiçbir yönteme gerek kalmayacak.

Göktaş, deneylerin başarılı geçtiğini vurgulayarak, şu ayrıntılara dikkat çekti: “Bahsettiğimiz konu burun sprey aşısı. Bu yöntemin faz çalışmalarında yüzde 100’e yakın etkili olduğu tespit edildi. Burun spreyi aşısı bunu önlemek için kullanılıyor. Hava yollarını kaplayan mukoza zarındaki hücreler. Bu noktalar koronavirüsün giriş ve üreme yerleri olduğu için virüs burundan girer girmez virüsün etkinliği ve yayılımı azalır.

Uygulanan aşıların yerini alabilir

Gökta, şu anda kullanılan aşıların gelecekte bu yeni yöntemle değiştirilebileceğini de sözlerine ekliyor: “Püskürterek önlem alırsak yılanı küçükken öldürürüz. Mevcut klasik aşı ile virüsü havalandıktan sonra kapabiliriz. Aşı daha etkili olacaktır.” Ayrıca soğuk zincir gerektirmeyen bir uygulama oda sıcaklığında bırakılabilir. Ayrıca birçok insanda enjeksiyon fobisi vardır. Bunu önlemenin bir yolu bulunacaktır.”

“Bir doz burun aşısı yeterli. Bunu Ig A dediğimiz antikor üretimine bağlıyoruz. Klasik aşıya göre daha az yan etki olacağını tahmin ediyoruz. Mutasyonlara karşı da etkili olacak.”

Hastalığı yenmede en önemli etkenin aşı olduğunu söylüyor, oruç. Şafak Göktaş, “Aşılı hastalara tavsiyem kazanç ve kayıpları hesaplasınlar. Aşısız virüs kaparlarsa ciddi bir hastalığı olabilir ve yoğun bakıma ihtiyaç duyabilirler. Bu süreç çok zor. Herkesin ihtiyacı var. halk sağlığını düşün.”

Kaynak: Gazeteler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu