Ekonomi

‘Yatırımcılar tekrar gayrimenkule yöneliyor’ – Haberler Ekonomi

Emlak Uzman Mustafa Hakan Özelmakiklu, “Son zamanlarda kiralar ve yükselen fiyatlar yatırımcıları gayrimenkul piyasalarına geri itti” dedi.

Yatırımcılar emlak piyasalarına yöneliyor. Satın alınan bir evin kira geliri ile kendi fiyatını karşılamasının ne kadar sürdüğünü amortisman süresi olarak adlandırır. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmaklı, “Kiralardaki artıştan sonra bu süreler önemli ölçüde azaldı. Bu da yatırımcıların yeniden emlak piyasalarına yönelmesine neden oldu. Yükselen kiralar, yükselen arsa ve inşaat maliyetleri cazip fırsatlar. ikincil gayrimenkul yatırımları için “Destinasyon. Her yıl yüzde 31 büyüdü ve reel büyüme oranı yüzde 10,2 oldu” dedi.

“19 yaş altı”

Özelmaklı, bazı illerde 30 yıla kadar çıkan amortisman süresinin son kirada 19 yıla indirildiğini belirterek, şunları kaydetti: Bu dönem Antalya, Adana ve Diyarbakır’dadır. 20 yıl Şanlıurfa, Kahramanmara ve Van’da 21 yıl, Gaziantep ve Sakarya’da 22 yıl, Bursa ve Denizli’de 23 yıl, İzmir, Kocaeli, Malatya, Mardin, Hatay ve Eskişehir’de 24 yıl Samsun, Erzurum, Kayseri’de 25 yıl Manisa’da Ordu’da, Trabzon’da ve Belucessir’de” dedi.

Ülkede Öne Çıkanlar

Özelmacıklı, “Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Şişli, Küçükçekmece ve Fatih sırasıyla en kısa amortisman süresine sahip ilçelerdir. Bu liste Ankara’da Çankaya, Beypazarı, Etimesgut, Çubuk ve” olmak üzere üç büyük ildeki ilçelerin sıralaması hakkında da bilgi verdi. İzmir’e baktığımızda Konak, Menemen, Buka, Balçova ve Chigli’nin sıralamasından bahsedebiliriz” dedi.

“Lisanslı gayrimenkul şirketleri ile çalışın”

Gayrimenkulün gelir ve yatırım için öncelikli bir yatırım aracı olduğunu söyleyen Elzelmacıklı, “İşveren ayrılırsa kiraya verilebilir. Dikkat edilmesi gerekir. Gayrimenkul sektöründe çalışan, yetki belgesi ve yetki belgesine sahip profesyonel gayrimenkul danışmanları. Mesleki yeterlilik belgesine gayrimenkul yatırımlarına göre öncelik verilmelidir” dedi.

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu