Teknoloji

Yeni varyantları önlemede en önemli iki faktör kurallara uymak ve aşılanmak

Hacketepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi. Serhat İnal, delta dışında yeni seçeneklerin ortaya çıkmaması için herkesin kurallara uyması ve aşı olması gerektiğini söyledi.

Hacketepe Üniversitesi Tıp Okulu Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ve Coronavirüs Başkanı Bilim Konseyi Üye Dr. Serhat İnal, Delta’nın ötesinde yeni seçeneklerin ortaya çıkmasını önlemek için herkesin kurallara uyması ve aşı olması gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda Sabri Kerlker Vakfı Bilim Konseyi üyesi olan İnal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde hem tedbire uyulmaması hem de Delta seçeneği nedeniyle vaka sayısının arttığını söyledi.

Alfa, beta ve gama sonrası artık tüm dünyanın Delta varyantı ile savaştığını söyleyen İnal, herkesi aşı olmaya ve vaka artışını önlemek için önlem almaya çağırdı.

Prof. Ünal, “Aşısız bir kişiye delta varyantı bulaştığında ölüm olasılığı çok yüksek. Elbette bulaşmayı engelleyemez ama enfeksiyon olsa bile ilerlemesini engeller 80-90 Ağır vakalarda yüzde” dedi.

Yeni seçeneklerin ortaya çıkmaması için yapılması gerekenleri anlatan Ünal, şunları kaydetti:

Varyantın ortaya çıkmasını önlemek için yapılabilecek en önemli şey virüsün çoğalmasına izin vermemek yani yeni vaka yoksa mutasyondan kaçınabiliriz. Maske mesafesine odaklanmak gerekiyor. ve el hijyeninden kaçınmak için kapalı alanlarda ve genellikle kapalı havalandırma sağlar. Mesele aşı olmaktır. Aşı bulaşmayı engellemez, ancak bulaşma durumunda bile çok ciddi bir etkisi yoktur. Yani iki önemli şey var. Delta dışında yeni seçeneklerin ortaya çıkmasını engellemek için öncelikle “Yeni vakalardan kaçınacağız” kuralına uyuyoruz.

“Bu yangını söndürmenin en önemli araçlarından biri aşıdır”

Okulların açılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İnal, eğitimi aksatmanın kötü sonuçlara yol açabileceğini, bu nedenle yüz yüze eğitime geçilmesinin uygun olduğunu söyledi.

Prof. Doktorlar, otobüs şoförleri, okul yetkilileri ve veliler de dahil olmak üzere okulla ilişkisi olan herkesin aşılanmasının önemli olduğunu vurgulayan İnal, şunları kaydetti:

“Hala aşıdan korkan vatandaşlar var. Şu anda buna hiç şüphe yok. Büyük yangın devam ediyor ve bu yangını söndürmede en önemli araçlarımızdan biri aşı. Toplumsal bir sorun var. Tavsiye edilmiyor. birine zorla aşı yaptırmak ama okul örneğini takip ederek ek önlemler almak, haftada iki kez PCR testleri veya hızlı testler ile hastalığı kontrol etmek ve hastayı erken yakalamak gerekiyor.”

Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’nın okulların nasıl temizleneceği, kaç çocuğun hangi mesafede olacağı, sıraların nasıl düzenleneceği, teneffüslerin nasıl değerlendirileceği, maskelerin nasıl kullanılacağı ve nasıl kontrol edileceği konusunda bir kılavuz hazırladığını hatırlatan Ünal, şunları kaydetti: kurallar ciddi bir şekilde kontrol edilecektir.

“Altta yatan ciddi hastalıkları olan 12-16 yaş arası kişilerde aşı önemlidir”

Çocukların aşılanması konusunda yapılan çalışmaları anlatan Ünal, şunları kaydetti:

“Dünya çapında 12 yıla kadar araştırmalar yapıldı. BioNTech’in 12 yaşından itibaren güvenli ve etkili olduğuna dair yayınlanmış üçüncü aşama çalışmaları bulunmaktadır. Faz II çalışmaları, Synovac aşısının 3 yaşından 18 yaşına kadar güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Varyantların artmasıyla birlikte hastalık çocuklarda da yayılmaya başladı. Bu nedenle 12-16 yaş arası ciddi hastalığı olan ve 16 yaş üstü tüm kişilerin aşılanması önem arz etmektedir” dedi.

“Yılbaşı arifesinde bunu bir ay içinde kontrol edebileceğimizi umuyoruz”

Ünal, normal hayata tam anlamıyla dönülebilmesi için vaka sayısının 3-5’ten 100 bine indirilmesi gerektiğini, bunun için maske kırma, mesafe ve el hijyeni kuralları, kalabalık ortamlardan kaçınma, kapalı havalandırma gibi kuralların uygulanması gerektiğini söyledi. . HES kodlu halka açık toplanma yerleri ve aşının yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Salgın sona erdikten sonra maske takmanın gerekebileceği üzerine Enal sözlerini şöyle bitirdi:

“Eğer önlemler devam ederse dünya aşılamayı daha da hızlandırabilirse, bu işi bir ay boyunca Yılbaşı arifesinde kontrol edebileceğimizi umuyoruz. Ancak bu, kurallara çok iyi uyulmasını gerektiriyor ve dünya çapında yaygın olarak aşılanabilir.” Ne kadar hızlı enfekte olursa, o kadar etkili olur, aşıyı ne kadar engeller, aşının koruması o kadar az olur.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Aybüke Kamnal Kamacı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu