Sağlık

Yerli aşı TURKOVAC’ın uygulandığı 10 gönüllüde bir yan etki görülmedi

Yerel aşı TURKOVAC, Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Berna Bozbai’yi alan 10 gönüllüde herhangi bir yan etki bildirilmedi:

Yerel aşı Türkovak10 gönüllüde yan etki tespit edilmedi

Kayzer Şehir Hastanesi Berna Bozby, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı:

“Şu ana kadar aşı olan kişilerde olumsuz bir durum görülmedi”

KAYSERİ – Koronavirüs aşısının yapıldığı beş merkezden biri olan Kayseri Şehir Hastanesi’nde aşılanan 10 gönüllüde herhangi bir yan etki bildirilmedi. Kaiser Şehir Hastanesi bulaşıcı hastalıklar ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Berna Bozbai, 650 kişinin gönüllü olarak katıldığını belirterek, “Halkımızın çok iyi olduğunu düşünüyorum ama gelen bilgilere göre daha da büyüyeceğini düşünüyorum. bu kişilerde olumsuz durum. “Aşı olanlar.”

TURKOVAC Faz 3 çalışması kapsamında Kayseri Şehir Hastanesi’nde gönüllülere yerel koronavirüs aşısı yapılıyor. 650 kişinin gönüllü olarak kullandığı TURKOVAC aşısı şimdiye kadar 10 kişiye uygulandı ve herhangi bir yan etki bildirilmedi.

“Aşı olan kişilerde olumsuz bir durum olmadı”

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Berna Bozby, lashlas Haberler “Şu anda 650 kişi bizim için gönüllü oldu. Halkımız çok iyi ama gelen bilgilere göre daha da artacağını düşünüyorum. Şu ana kadar aşı olan kişilerde olumsuz bir durum yok. Sonra izliyoruz. Hastalar yarım saattir” dedi. “Bu vakalarda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Aşı olan gönüllüler her gün aranıyor, acil bir durum var mı diye kontrol ediliyor. Aşı yapıyoruz ama etkiledi. Türkiye’de 400’den fazla kişi.” “Bu hastalıkları tamamen tedavi etmekten başka seçeneğimiz yok. Dolayısıyla bu aşıları geliştirmeye gönüllü olmak koronavirüsün tedavisine de yardımcı olacaktır. K.’ye de fayda sağlayacaktır. Yetkileri varsa herkesin bu uygulamalara öncelik vermesini bekliyoruz. garantili” dedi.

Bozbai, aşısız genç hastaların virüsü atlattığını belirterek, “Özellikle aşısız genç hastalarımız virüsü çok kötü atlattı. Bu durum bizleri de endişelendiriyor. O yüzden keşke bu insanlarla tanışma fırsatımız olsaydı.” Bazı sosyal medya paylaşımları yaptığını söylüyorlar. Başkalarının duyacağı olumsuz sonuçlardan etkilendiklerini söylüyorlar ama “Keşke aşımız olsa” diyen çok fazla insan var. Bir hastalığı vardı. Bu nedenle aşı çok önemlidir. “Sahip olduğumuz tek silah bir aşı” dedi.

“Sorunum yok”

Kayseri Şehir Hastanesi’nin depo bölümünde görev yapan Gönüllü Hakan Öz, “Korona virüsü hem ülkemizi hem de dünyayı ciddi anlamda sarsacak. Vatandaşlarıma aşıları yaptırmaları ve geciktirmemeleri rica olunur. Dinleyin. Neyse onlar. Hafif bir hastalığı olduğunu bilseler de hala hiçbir şeyim yok. Her zamanki gibiyim. Sorun yok ve sorun yok. “Artık iyiyim” dedi.

Yerel TURKOVAC aşısı yapılan 10 gönüllüde herhangi bir yan etki bildirilmedi.
Yerel TURKOVAC aşısı yapılan 10 gönüllüde herhangi bir yan etki tespit edilmedi.
Yerel TURKOVAC aşısı yapılan 10 gönüllüde herhangi bir yan etki tespit edilmedi.
Yerel TURKOVAC aşısı yapılan 10 gönüllüde herhangi bir yan etki tespit edilmedi.

Kaynak: Newshlas Haber Ajansı / Ali Göç

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu