Teknoloji

Yüz yüze eğitim döneminde öğrenciler beslenmede bunlara dikkat etmeli

Yüz yüze eğitim döneminde öğrenciler beslenmelerine dikkat etmelidir.

ANKARA SBÜ Ankara Ketsiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyen Fadime Aydın Küçükİçinde bulunduğumuz pandemi döneminde okullarının açılması sırasında öğrencilerimizin beslenmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair açıklama yaptı.

Beslenme Uzmanı Fadime Aydın Küçük, özellikle pandemi döneminde okul çağındaki çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Yeterli ve dengeli beslenme anne karnında başlar ve yaşam boyu gereklidir. Ayrıca insanlar için yeterli ve dengeli beslenme şarttır. 6-17 yaş arası. “Sağlık sorunlarına (obezite, hipertansiyon, tip 2 diyabet vb.) bağlı oluşabilecek sağlık risklerini azaltmada ve okul başarısını artırmada (bilişsel işlevler, akademik beceriler vb.) etkilidir.” dedi.

Diyetisyen Fadime Aydın Küçük, yüz yüze eğitimde çocukların günde 6-8 saatini okulda geçireceklerini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Okullarda günlük enerji ve beslenme ihtiyaçlarının karşılandığı anlamına gelir. Bu amaçla okul kantinlerinde, yemekhanelerde veya yemek yeme saatlerinde çocukların gelişimini teşvik etmeyi, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sağlamayı, gıda kalitesini, besin çeşitliliğini ve gıda çeşitliliğini sağlamayı amaçlar. özellikle süt ve süt ürünleri.” Meyve ve sebze tüketimini artırmaya yönelik olmalıdır. Çocukların yeterli ve dengeli beslenmeleri ve besin çeşitliliğini artırmaları için her öğünde farklı besin gruplarından tüketilmelidir. Özellikle meyve, sebze ve protein -Zengin besinler ve enerji değeri yüksek yiyecek ve içecekler tüketilmelidir.Çocuklar ve ergenler için önemli bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Oset güvenli ve temiz. Her çocuğun kendi su kabı olmalıdır. Tek kullanımlık veya tek kullanımlık bardaklar kullanmalısınız. Çocukların yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete gittikten sonra, dışarıda oynadıktan sonra ve dışarıdan eve geldiklerinde ellerini uygun şekilde yıkama alışkanlığı kazanmaları gerekir.

kahvaltıya dikkat et

SBU Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beslenme Uzmanı Fadime Aydın Kuçik, kahvaltı yapmanın çocukların davranışlarını olumlu etkilediğini belirterek, şöyle devam etti:

“Kahvaltı yapmanın çocukların davranışları üzerinde olumlu etkisi olduğu gösterildi. Okula erken giden öğrenciler kahvaltı yapmadıklarında derslere olan ilgileri azalmakta ve bu da okul başarılarını etkiliyor. Uzun vadede ise çocukların kahvaltı yapmadığı tespit edildi. çocukların beslenme durumları düzelir, mikro besin eksiklikleri düzelir ve çocuk da bilinçli olarak yaşar.Kısacası kahvaltının okula devamı, okul başarısı ve okul davranışı üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenebilir.Süt, haşlanmış yumurta, domates, salatalık ve tam tahıllı buğday ekmeği sofrası dengeli bir kahvaltı menüsüdür.

Sonuç olarak, bunu ailelerimize söylemek istiyorum! Özellikle bu pandemi döneminde çocuklarımızın beslenme çantalarına dikkat edin ve azami önem gösterin. İçine taze ve iyi yıkanmış meyveler koyun, çiğ fındık koyun. Bu sayede çocuklarımızın bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyoruz.

Çocuklar, ben de sizi aramak istiyorum. Ellerinizi iyice yıkadıktan sonra beslenme çantasındaki tüm yiyecekleri tüketin.

Yüz yüze eğitim döneminde öğrenciler beslenmelerine dikkat etmelidir.

Yüz yüze eğitim döneminde öğrenciler beslenmelerine dikkat etmelidir.

Yüz yüze eğitim döneminde öğrenciler beslenmelerine dikkat etmelidir.Yüz yüze eğitim döneminde öğrenciler beslenmelerine dikkat etmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu